10 места, които руските туристи харесват у нас

„България е страна на възхитителни плажове, мек и приятен климат, живописни планини, чисти езера и древни градове. Кухнята е отлична, вината – великолепни, а местните жители имат весел характер. В тази страна, намираща се не толкова далече от руския юг, има какво да се разгледа. Тук всеки ще намери нещо за себе си. Някой ще лежи на плажовете през лятото, друг ще кара ски през зимата, на трети ще допаднат нощните клубове и ресторанти, а мнозина ще дойдат тук, за да разширят познанията си по история.“

Така описват страната ни повечето руски туристически сайтове, пише в. „Труд“. Не става дума за страниците на туристическите агенции, а за сайтове, които дават съвети на хората къде какво си струва да се види по света и в които туристите споделят впечатленията си. Тези сайтове правят класации на десетте места, които според тях трябва да бъдат посетени в България.

Надали е някаква изненада, че първите места заемат или София, или Несебър. Един от сайтовете е класирал под №1 българските черноморски плажове. Сред първите места попадат и други морски дестинации като Созопол или Балчик. „Няма да намерите по-красиво място от Балчик. Възхитителен зелен оазис, който денонощно изпълва дробовете ви с кислород“, е написала Лена за този морски град.
За руснаците София е „древен град, чиято история може да се проследи за повече от три хилядолетия“ и който посетителите не бива да напускат, без да са видели ротондата „Св. Георги“, храма „Св. Александър Невски“ и следите на римската цивилизация. Несебър е описан като „още по-древен от София и въобще е един от най-старите градове в Европа“.

„Златни пясъци е най-популярният български курорт. Тук са най-красивите плажове и най-уютните хотели“, гласи текстът под снимка от дългите черноморски плажове. Посочено е, че в този район руснаците обичат да си купуват ваканционни жилища, които „слава Богу, са много евтини“. Линк удобно препраща към агенция за недвижими имоти.

Освен София и Черноморието в класациите намират място и Старият Пловдив, Велико Търново, Копривщица и Белоградчишките скали. Два сайта включват в „топ 10“ Долината на розите и природния парк Пирин. „Тук отглеждат рози от ХVII век, още турците са ги пренесли“, се казва за Казанлъшкия регион. А Пирин е описан като „природен парк, 403 километра край високопланински езера, невероятна природа, чудни растения, мъхове и треви“. „Никога не съм свързвал България с високопланински езера, водопади и пещери. Затова ми беше много интересно да прочета за Пирин. Благодаря за информацията“, е написал под тази информация Денис.

В „топ 10“ на най-красивите места в България попада и Мелник. Градът е описан като най-малкия в страната, централната улица на който може да бъде прекосена за броени минути. За сметка на това туристът „ще се заседи дълго в местната таверна, за да опита великолепните вина, които се произвеждат тук“.

Дали посетителите на сайтовете коментират характера на местните? Разбира се. Най-често пишат, че българите клатят „наопаки“ глава за „да“ и „не“.