Специалистите от Обществения съвет към председателя на Правителствената военнопромишлена комисия Дмитрий Рогозин в неотдавнашния си публикуван доклад предложиха на руския Фонд за перспективни изследвания (ФПИ) десет най-перспективни според тях високорискови научноизследователски програми
1. Органите като резервни части
Списъкът авторите на доклада започва с биомедицинските технологии.
Според специалистите резултат от първата програма е създаването на технологии за екстренно спасяване на живота в ситуации, в които днешните методи са безсилни. Съветът предлага на Фонда да се отглеждат органи и тъкани от собствените клетки на човека чрез „нанасяне на клетъчно покритие върху децелуларизиран белтъчен или синтетичен скелет с използване на растежни фактори за управление на диференциацията на стволовите клетки”, – се казва в доклада.
2. Реанимационен робот-паяк
Авторите на доклада смятат, че трябва да се разработи напълно роботизирана система за оказване на медицинска помощ директно на бойното поле. Те допускат, че такъв реанимационен робот би могъл да подготви ранените за евакуация, като съществено намали бойните загуби.
Предполагаемият резултат на програмата е „робототехническо устройство-паяк” за военно-полеви медицински групи или като част от роботизирания евакуационен комплекс.
3. Мобилно производство на кръв
Отделна програма на ФПИ според авторите на доклада заслужава и производството на изкуствена човешка кръв и предлагат да се помисли върху създаването на мобилно устройство за производство на около 100 килограма еритроцити на денонощие, а също така и на предшествениците на тромбоцитите и генно-инженерните препарати.
4. Замразени органи
Още един важен проблем според обществения съвет е криоконсервацията на човешки органи. Днес според данни на съвета срокът за съхраняване на органи при минус 4 градуса не надвишава 24 часа, а развитието на криоконсервацията би могло да увеличи срока до година и повече.
5. „Живи фабрики”
Авторите на доклада предлагат да се работи и върху гориво от целулоза (биодизел) и промишлени материали чрез прилагането на най-новите постижения на биохимията и програмното осигуряване. Резултатът, какъвто го виждат в обществения съвет, е ефективно производство на конструкционни материали и гориво по методите на синтетичната биология и промишлената биотехнология.
6. Истински влакове с акумулаторни батерии
Още един начин да се разшири енергоресурсната база са акумулаторните батерии, създадени на нови принципи. Според авторите на доклада в резултат в обозримо бъдеще ще се появят акумулатори с мощност един мегават и повече, които ще обезпечават натрупването на електроенергия за големите потребители – влаковете, заводите, цели населени места.
7. От Москва до Владивосток за 3 часа
Членовете на обществения съвет предлагат на ФПИ да помислят как да направят реалност хиперзвуковия вакуумен влак – реализацията на програмата за такъв влак и влак на магнитна възглавница (Маглев – съкратено от магнитна левитация) ще позволи да се реши такава важна задача като свързването на руските простори. „Скоростта на Маглев до 600 километра в час, а на вакуумния влак – на теория до няколко хиляди километра в час – може за първи път … да изравни Русия и европейските страни по скорост на вътрешното придвижване: пристигането от Москва до Владивосток с наземен транспорт за два-три часа може да се окаже на практика реалност”, – обещават от съвета.
С това авторите на доклада не спират и предлагат да се направи хиперзвуков космически лайнер: той ще позволи да се стига до Петропавловск Камчатски за един час, а до тихоокеанското крайбрежие на САЩ – за два.
8. Асансьор в космоса и рудници на Марс
Най-амбициозната разработка в тази група може да се окаже космическият асансьор – въжена транспортна система. „Изграждането на асансьор <…> ще направи икономически оправдана експлоатацията на природните ресурси на космическите обекти – от Луната до Марс и астероидите, и ще позволи да се организира на орбитата сглобяването на тежки космически кораби за далечни прелитания вътре в Слънчевата система”. Научноизследователските работи за космическия асансьор според авторите на документа вече се финансират от НАСА.
9. „Матрицата” по руски
Съветът към председателя на Военнопромишлената комисия предлага на Фонда да разработи и редица системи за управление на разузнавателно-ударни и разузнавателно-огневи комплекси. Според авторите на доклада те ще влязат в състава на наземните роботехнически средства и комплекси за безпилотни летателни апарати, те ще поддържат връзка с Единната система за управление на войските от тактическото звено, а в перспектива може да влязат в единна „мрежа на разума”.
10. Терминатори на служба в армията
Последният в списъка на предложените от Фонда проекти фигурира като военна робототехника. Тази задача е разделена на няколко компонента. Такива са например дълбоководните роботи, автономни, с дълготрайно активно функциониране – за обслужване на кораби и изследване на океанското дъно. Или летящите на голяма височина безпилотни комплекси за разузнаване и идентифициране на целта със свръхпродължително време за патрулиране. Или наземният патрулен робот на автомобилно шаси с висока проходимост, а също така и екзоскелет, който увеличава силата на човешките мускули. Впрочем, авторите на доклада смятат, че роботите още дълго време няма да достигнат възможностите на обикновения войник и техниката, управлявана от човека.
Остави коментар