Експертите на агенция Bloomberg смятат, че руската икономика е успяла да преодолее периода на паника, предизвикан от миналогодишното падане на цените на петрола. Според тях този факт най-после трябва да накара западните политици да разберат, че ограничителните икономически мерки не само не могат да доведат Русия до икономически крах, но и няма да повлияят на политическата ситуация в страната.
Съотношението между курса на рублата и цената на петрола марка Brent доказва, че сега рублата укрепва много по-бързо, отколкото цената на черното злато. А това доказва, че стратегията на спекулантите, които вземат заеми в долари, а дават кредити в рубли, всъщност поддържа ръста на рублата. Можем да направим извода, че икономическата команда на Путин върши чудеса, коментират експертите на Bloomberg.
Тези дни при завръщането си от международен икономически форум в Китай първият вицепремиер на Русия Игор Шувалов заяви, че сегашната ситуация в страната е много по-добра от прогнозираната и още през 2016 г. ще станем свидетели на икономически ръст. Оказва се, че в правителството са очаквали последиците от кризата да бъдат много по-тежки, отколкото са в действителност.
„Всичко се развива далеч не лошо. В края на миналата година имахме доста големи опасения за икономическата обстановка през първата половина на 2015 г. Те не се сбъднаха по негативен сценарий и това вече е добре”, заяви Шувалов. Според него общата финансово-икономическа картина се е развила благополучно благодарение на синхронизираните и уместни действия на Централната банка, правителството и президентския екип.
Същевременно шефът на Федералната данъчна служба Михаил Мишустин заяви, че събираемостта на данъците през първата половина на годината ще се увеличи с 10% в сравнение на същия период на миналата година, независимо от ниската цена на нефта. При това слабата рубла позволи в много сектори на икономиката печалбите да се увеличат — продукцията на много предприятия стана много по-конкурентноспособна в сравнение с вносната.
в. Русия днес – Россия сегодня
Остави коментар