Специалисти от лабораторията за каталитични изследвания в Томския държавен университет успяха да намерят решение на проблем, може да се каже, от национално значение, съобщи „Mосковски Комсомолец“. Химиците разработили метод за получаване на биоразграждащи се полимери на основата на полилактатна киселина. Сферата за прилагане на такива материали е доста широка, най-вече във възстановителната медицина, пластичната хирургия, стоматологията и фармакологията. По информация на Томския институт, с помощта на биоразграждащи се полимери на базата на полилактатна киселина, може да се замени практически всеки износен фрагмент на кост. В някои държави такива биополимери успешно се използват в лицево-челюстната хирургия и в стоматологията — в качеството на свързващ компонент. Този материал служи за матрица за пълнителя, например за хидроксиапатит, който е основният компонент на костния минерал.
Учените в Томск създадоха първия в Русия биополимер, от който може да се „напечатат” части от кости. Сега недостигащият фрагмент в костта може да се напечата на 3D-принтер.
„Благодарение на това свойство на полимера за биоразграждане не се изисква повторна операция за извличане на импланти. След изтичането на 3 – 6 месеца имплантът напълно се разгражда и се замества с костна тъкан”, разказва един от разработчиците на технологията Владимир Ботвин.
По думите на втория разработчик — Олга Гордеева, недостигащият фрагмент от кост може да бъде напечатан на 3D-принтер.
„Биополимерът се зарежда в екструдер (машина за преработка на полимерна суровина), материалът излиза във вид на конец, който ще служи като материал за триизмерния печат. Използването на технологиите на 3D-печата, позволява изработването на медицински изделия във всяка форма”, разказа Гордеева.
„Зад граница биополимерите се използват активно в лицево-челюстната хирургия, в стоматологията в качеството на свързващ компонент. Този материал служи за матрица на пълнителя, например, за хидроксипатит, който е основната минерална съставляваща на костта. Благодарение на такова свойство на полимера като биоразлагаемост, провеждането на повторна операция за изваждане на имплант е излишна. В процеса на синтез, ние можем да установим желаните срокове на резорбция на полимер. Освен това, използването на различни видове конец ни дава възможност да създаваме медицински материали с градиентни срокове на биорезорбция (биоразграждане). В момента провеждаме активно сътрудничество с други медицински организации по разработването на набор модели от най-необходимите биоразграждащи се импланти, активно се работи в тестването на разработката в различни клиники на Русия”, поясни Владимир Ботвин.
Биополимерите могат значително да облекчат живота на много хора, а за някои са истинско спасение. С помощта на биополимера може да се замени практически всеки износен фрагмент на кост. Такава необходимост възниква при всеки човек, който е получил травма или има вродена патология. Освен това, биополимерът може да служи за обвивка на стоматологични лекарства с продължително действие. Разграждайки се в установените срокове, той постепенно ще освобождава лекарството, осигурявайки по този начин лечебен ефект.
Остави коментар