Всеки, който е посетил Третяковската галерия, нявярно ще запомни картината «Княжна Тараканова» на Константин Флавицки. Нарисувана през 1864 година, тя и днес вълнува с драматизма на сюжета и майсторското изпълнение.
В основата на сюжета на картината е използвано събитие, носещо полулегендарен характер. Тараканови са наричали незаконните деца на Елизавета Петровна, дъщерята на Петър I. Точни исторически данни за тях не съществуват. Било известно, че в един от манастирите живяла монахиня, носеща фамилия Тараканова. Тази жена била за всички загадка, била под постоянна охрана и са й оказвали големи почести. Тя умряла в манастир.
Обаче героинята на произведението на Флавитски не е тази жена, а самозванка, която по времето на Екатерина II претендирала за руския престол, представяйки се за дъщеря на Елизавета Петровна от тайния брак с А.Г. Разумовски. Дълго време тя живяла в Италия, твърдейки, че е руска принцеса. По заповед на Екатерина II граф Орлов заминал за Италия. Преструвайки се на влюбен, с обещание за брак, той с хитрост я качил на руски кораб и я арестувал. По предание, Тараканова умряла от туберкулоза в Петропавловската кепост през 1777г.
За гибелта на Тараканова ходели легенди. Говорело се, че Екатерина я заточила в камера, която се наводнявала при разливането на Нева. Тази легенда избрал Флавитски за сюжет на картината.
Студената, мрачна килия на Петропавловската крепост, плъхове; мизерна обстановка: дървена маса и легло, глинена чаша и парче черен хляб. Млада жена стои на леглото срещу мрачната, напукана стена. Дрехите й са в безпорядък, а под краката й има овча кожа, очевидно използвана като одеяло. Вдясно, от тесен прозорец, блика вода, която залива пода на килията и вече достига до леглото на затворничката.
“ Гледайки платното, почти физически се усещаш в мрачната наводнена камера на Петропавловската крепост. Дървеният креват, на който катерейки се, опитват да се спасят плъхове, всеки момент ще се скрие под водата. А върху кревата, в изнемога, на стената се е опряла млада жена. Нейната поза, восъчният цвят на лицето, полузатворените очи – всичко говори за това, че силите я напускат. Но дори в тези последни мигове от живота си тя изглежда прекрасна“.
Изкусствовед Л. Пашкина
За картината Флавицки получава званието професор на Художествената академия.
Платното за първи път е изложено през 1864г. в императорската Художествена академия.
По заповед на Александър II в каталога е написано – „ Сюжетът на картината е заимстван от роман, нямащ никаква историческа истина“.
Историческа основа на сюжета
Произходът на „княгиня Тараканова“ не е известен досега. Може би и самата тя не е знаела. Предполага се, че е родена между 1745 и 1753 г. С името „княгиня Тараканова“ самата тя никога не е била наричана. За пръв път то е използвано от френския дипломат Жан Анри Кастера в книгата му „Животът на Екатерина II, императрица на Русия“, след което е използвано в чуждестранната и родната историография. Елизавета Тараканова е единствената жена, която се е обявила за наследница на руската корона. Сведенията за произхода на Тараканова са противоречиви; тя се е наричала княгиня Елисавета Владимирска или княгиня Азовска. Тараканова била красива, образована и талантлива личност, знаела няколко чужди езика. В Европа Тараканова намира почитатели и води луксозен светски живот, но авантюристичната ѝ природа я довежда до много измами и приключения. През 1774 г. Тараканова е арестувана и отведена в Санкт Петербург, където е изправена пред съда. В ареста Тараканова е разпитана, но не разкрива участието си в заговора срещу Императрицата. През 1785 г. Тараканова е преместена в Ивановския манастир, където живее 25 години и е постригана в монашество под името Доситея. Погребението на Доситея е мистериозно и мнозина смятат, че тя е член на царското семейство, въпреки че името й е скрито.
Романите и изследванията за княжна Тараканова са били много популярни по това време. Техните автори се опитвали да разгадаят коя е била тя – мошеница, авантюристка или нещастна принцеса.
Флавитски правилно се насочил. Картината вдигнала голям шум.
Скоро след завършване на картината Флавитски умира от туберкулоза на 35 години…
Остави коментар