ЗАВЪРШИ НАЦИОНАЛНИЯТ ФЕСТИВАЛ НА РУСКАТА ПОЕЗИЯ, ПЕСЕН И ТАНЦИ „ПУСТЬ ВСЕГДА БУДЕТ СОЛНЦЕ”

ЗАВЪРШИ НАЦИОНАЛНИЯТ ФЕСТИВАЛ НА РУСКАТА ПОЕЗИЯ, ПЕСЕН И ТАНЦИ „ПУСТЬ ВСЕГДА БУДЕТ СОЛНЦЕ”

Публикувано от:

Фестивалът е организиран от Национално Движение Русофили с финансовата подкрепа на фонд „Русский мир” – Москва.

Основната цел на Фестивала  е създаване на предпоставки и стимули за повишаване на интереса към изучаването на руския език, постепено увеличаване на броя на състави и изпълнители, основно от ученици и младежи с руски репертоар във всички общини.  Чрез етапите на прегледа, особенно на областно / общинско/ ниво, се преследва популяризиране  на руската култура и русофилството.

 

Във фестивала взеха участие

–                      Предучилищни групи, с изучаване на  руски език;

–                      Ученици;

–                      Младежи и възрастни;

Фестивалът се проведе на  конкурсен принцип и включваше следните жанрове:

Песни – изпълнени на руски език от вокално – инструментални състави  и индивидуални изпълнители, с  времетраене до 8 минути.

Допускаше се изпълненията да бъдат на живо или симбек / с предварително подготвен запис на съпровод/.

Танци – изпълнения на характерни руски танци с продължителност до 8 минути и до 12 танцьора.

Поезия –  индивидуално рецитиране на руска класическа или съвременна поезия в оригинал, с продължителност до 5 минути.

Компетентно жури оценяваше и класираше изпълнителите в отделните жанрове, отчитайки художествените качества на репертоара, стила и характера на изпълнението, сценичното поведение и общото художествено въздействие.

Първият етап – Областен се проведе от 15 април  до 31 май 2014г.

В него се включиха всичките 28 области, 110 общини, 143 вокално-инструментални състави, 75 танцови формации, стотици индивидуални изпълнители на песни и поезия с общ брой над 3000 (три хиляди) участници.

Активна и действена подкрепа на идеите на фестивала оказаха ръководствата на много училища, народни читалища, центрове за работа с младежта и децата, клубове „Приятели на Русия”, граждански сдружения.

Много от изградените, с подкрепата на Национално Движение Русофили, 470 (четиристотин и седемдесет) предучилищни групи по руски език (Русе, Хасково, Добрич) спечелиха заслужени аплодисменти за изпълнените песни и танци.

Над 95% от общия брой участници в първия – Областен етап на Фестивала са деца и ученици.

Възторжено и с много аплодисменти се посрещнаха изявите на ученическите и младежки духови оркестри и мажоретни състави от градовете Троян, Ловеч, Велинград и Левски.

Областните управители от Русе, Ловеч, Ямбол, Добрич, присъстваха лично или чрез поздравителни адреси поздравиха изпълнителите на руска поезия, песен и танци  и отправиха послания към младото поколение  на България да се ползват различни форми и изяви за приобщаване към богатата руска култура

Изпълненията на руски език бяха повече от похвални.

Вторият етап – Зонален се проведе от 1 май до 15 юни 2014г.

Страната е разделена на шест зони. В зоналния етап всеха участие над 900 деца в отделните жанрове. В него участваха победителите  – индивидуални или групови в Първия етап от съответните области.

Национален етап – 13 септември 2014г.

Финалистите от Зоналния етап на Фестивала се представиха  в програмата на XI-тия Национален събор на приятелите  на Русия – язовир „Копринка”.

В заключителния Национален етап взеха участие над 330 изпълнители, от тях 12 индивидуални, 21 вокални групи и танцови формации, 2 духови оркестри с мажоретни състави и  4 детски градини с изучаване на руски език.

Журито на Националния етап беше съставено от:

Председадател : Андрей Дренников – композитор

Членове:

  1. Юри Дамянов – главен диригент на Държавен музикален театър „Стефан Македонски” и Главен диригент на Софийски духов оркестър
  2. Денка Евстатиева – председател на софийските читалища, свободен артист
  3. Петко Йошков – хореограф

Приятна изненада е високото ниво на участниците във фестивала, любовта и интереса към руските песни и руското изкуство.

Изключителна е благодарността на Национално Движение Русофили към Фонд “Русский мир”, Министерството на образованието и неговите структури – регионалните инспекторати по образование,  към ръководствата на десетките народни читалища, творческите ръководители на формации в младежки и детски центрове.  Благодарност към кметовете на градовете – домакини на първия областен етап на фестивала, както и областните управители.

За ученическия облик на фестивала допринесоха директорите на училища и ръководствата на читалища, привлечените от структурите на НД Русофили преподаватели по руски език. Тяхната роля и безкористна помощ е очевидна, най-вече в смесените райони  – областите Хасково, Кърджали, Шумен, Добрич и др.

Активна и действена подкрепа на идеите на фестивала оказаха центровете за работа с младежта и децата, клубовете „Приятели на Русия”, гражданските сдружения.

Национално Движение Русофили връчи почетен диплом за принос в организирането и провеждането на Фестивала на областни и общински координатори на НД Русофили, на експерти в инспекторатите, на кметове, директори на училища, преподаватели по руски език, секретари на читалища, ръководители на състави.

На изпълнителите са връчени дипломи, специални награди за победителите в зоналния етап и статуетки на финалистите.

След успешното провеждане на първия Фестивал на руската поезия, песен и танци „Пусть всегда будет солнце”,   Национално Движение Русофили си пожелава неговото развитие и в следващите години.

 

Победителите във фестивала са:

І-во място:

Теодор Палазов, Стара Загора – ДВГ „Звездопад“

Вокална формация „Демо“ и танцов състав при НЧ „Трезвеност – 1870 “, гр. Схондол

Младежки духов оркестър и Мажоретен състав, гр. Ловеч

Вокална група «Сладуранчета» и танцова формация «Барбарики», ЦДГ I „Слънчице“, гр. Нова Загора

Танцова формация при НЧ „Съзнание – 1891“, гр. Исперих

Представителен младежки духов оркестър, гр. Троян

ІІ-ро място:

Иван Паришков, гр. Русе

Танцов състав при ОДЗ „Вела Пеева“, с. Смилян

ЦДГ „Първи Юни“, гр. Ловеч

Дует Габриела и Стела Станиславови, гр. Севлиево

Мартина Камбурова «Арт център Стринджендо», гр. София

Танцова школа «Лиана», гр. Габрово

ІІІ-то място

Вокална група „Пятница 13“ –  НЧ „Зора – 1945“, гр. Ямбол

Танцова формация, гр. Пещера

Вокално трио „Звън“, гр. Севлиево

Балетен състав при НЧ «Христо  Смирненски – 1946», гр. София

Дует Божана и Симона Славкови –Национално училище по изкуствата «Панайот  Пипков», гр. Плевен

Вокална група при НЧ «15 септември – 1903», гр. Разлог

 

Поощрителни награди:

Милица Димитрова Студия по изкуствата „Белканто», гр. Ямбол

Кристияна Атанасова – Национално училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“, гр. Стара Загора

Дует Джансел Хюсеин Иб и Татяна Йотова – СОУ „Хр. Ботев“, гр. Айтос

Гергана Генова Музикална школа при НЧ „Заря“, гр. Хасково

Дует Мария Бакалова и Валентина Бузова – ПМГ, гр. Хасково

ВГ «Березка» при НЧ «Димитър Вълнев – 1903», с. Расово

Валентина Кръстева – гр. Монтана

Вокална група «Нежна есен» при НЧ «пробуда – 1934», кв.Заножене, гр. Вършец

Марина Лъчезарова Горанова – СОУ «Иван Вазов», гр. Вършец

Мъжка вокална група при НЧ „Иван Вазов – 1871“, гр. Сопот

Вокална група, гр. Брацигово