ЕС и САЩ ще бъдат принудени постепенно да се откажат от безпощадната политика
Наложените от ЕС и САЩ санкции срещу Русия действително провокираха криза в руската икономика, от създалото се положение обаче Русия може да излезе победител, смята коментаторът на сп. „Форбс” Кенет Рапоза.
Прогнозите на редица експерти, че санкциите ще бъдат катастрофални за икономиката на страната, не се оправдаха, отбелязва авторът в последния брой на изданието. Според него внушителната разлика между очаквания ефект от натиска върху Русия и реалността постепенно ще принуждава европейските страни да се отказват от режима на санкции.
„McDonald’s напусна Крим, General Motors — Санкт Петербург. И какво — да ни би Русия да загуби нещо? Може би, тя дори спечели”, пише Рапоза. С това мнение са съгласни и повечето руски експерти. Президентът на Руския съюз на индустриалците и предприемачите Александър Шохин смята, че сега евентуалната отмяна на санкциите би се отразила негативно на дейността на руските производители, защото те едва навлязоха в цикъла на замяната на вносните стоки с местни и още не са достигнали желаното равнище.
Първият зам.-премиер Игор Шувалов също споделя мнението, че най-добрият и вероятен момент, в който руските производители ще навлязат в нов успешен етап на своето развитие, ще настъпи през 2017 г. Предишната криза от 2008 –2009 г. приключи много бързо и властите не успяха да осмислят цялостния потенциал на руските производители. От това може да се направи изводът, че оптималният срок за премахване на санкциите би бил след 2 – 2,5 години. Според Рапоза обаче ЕС може да отмени антируските санкции още към края на тази година. Той смята, че основните и големи проблеми, с които руската икономика се сблъсква, са вътрешни и в резултат от рязкото падане на цените на петрола, а не от войната в Украйна и реакциите на ЕС и САЩ на присъединяването на Крим.
„След като Черноморският флот се върна у дома в Крим, Владимир Путин стана „лошото момче” в новата студена война. През юли 2014 г. бяха въведени строгите санкции срещу Русия, а през септември и Вашингтон, и Брюксел усилиха натиска върху руския енергиен отрасъл и върху банковия сектор. Москва отговори с ембарго върху селскостопанската продукция на страните, наложили санкциите. Започнаха ли вследствие на това очакваните от Запада безредици и бунтове?”, задава реторичния въпрос Рапоза.
Напротив. Авторът припомня, че акциите на най-големия инвеститор в Русия — фондът Market Vectors Russia ETF(RSX), се повишиха от началото на годината с 41,5 процента, което е най-добрият показател сред инвеститорите в развиващите се икономики. Инвестициите в рубли се увеличиха със 17 на сто и в момента курсът на руската валута е на най-високото си равнище от ноември м.г., докато големите експерти на Goldman Sachs предвиждаха, че доларът ще се задържи на ниво от 70 рубли.
В статията на „Форбс” се отбелязва, че в началото на май най-голямата в Русия верига за хранителни стоки „Магнит” публикува отчет, който показва ръст на продажбите на дребно с 28,78 процента и съобщава за откриването на 163 нови магазина. Следователно, има кой да инвестира в Русия. Наред с това не трябва да се пренебрегва констатацията на анализаторите от JPMorgan, според които „финансовото здраве” на руската държава е в много добро състояние благодарение не малкия държавен дълг.
Централната банка на Русия, начело с Елвира Набиулина се справи най-добре с една от най-тежките валутни кризи през последното десетилетие, отколкото това успяха да направят банките в другите страни с развиващи се икономики. Пак по мнението на експертите от JPMorgan Набиулина в момента е в изгодна позиция, която й дава възможност да отслаби монетарната политика и към края на годината да понижи лихвите до 9,5 процента, което е по-малко от показателите до кризата. Още един важен факт: в момента профицитът в бюджета на Русия дава основание към края на годината да се очаква растеж до 70 млрд. долара — 5,5 на сто от БВП. За благополучното развитие на икономиката говори сравнението с миналогодишните данни: 59 млрд. долара, което бе 3,2 процента от БВП.
Отслабването на рублата, повишението на основния лихвен процент и икономическият спад бяха трите основни фактора, които оказваха натиск върху руските банки. Мнозинството от нефинансовите корпорации, такива като „Магнит” например, успяха самостоятелно да се справят с икономическия спад, като използваха вътрешните си резерви от капитали за погасяване на дълговете в условията на ограничен достъп до чуждестранните финансови пазари.
Наистина, враговете на Путин може да ликуват, че БВП на Русия намаля с 1,9 на сто за първото тримесечие на т.г., че ситуацията все още е трудна. Въпреки това обаче, независимо от големите структурни проблеми руската икономика се справя с кризата и със санкциите много по-успешно, отколкото всички очакваха. Благодарение на отслабването на рублата промишленото производство не се съкрати с онези темпове и размери, които на Запад искаха.
Русия прескочи от 55-о на 26-о място в класацията по индекса на човешкия капитал, която всяка година се изготвя от експертите на Световния икономически форум. Така страната се оказа на по-високи позиции от Израел и редица богати страни от еврозоната, като Италия, Португалия и Испания, и с много изпревари Бразилия. В заключение на статията си Кенет Рапоза отбелязва, че с възстановяване цените на петрола развитието на руската икономика ще се развива благополучно, а евтините акции ще привличат инвестиционните потоци.
Източник: в. Русия днес – Россия сегодня
Остави коментар