Приключи съвместната арктическа експедиция на Николай Дроздов и Вячеслав Бочаров. На главния площад в най-северното руско селище Баренцбург се състоя мащабно представление, на което станаха свидетели и участници местните жители и дори местните елени. Участниците в експедицията развяха огромни флагове на Русия и Норвегия, както и флагове на всички субекти на Руската Федерация с обща площ от 2000 кв.м. В чест на 70-годишнината от Победата над фашизма участниците в експедицията донесоха светилник, запален от Вечния огън на Поклонная гора в Москва. От този светилник бяха запалени няколко свещи, други светилници и поставени на знакови места, напомнящи за Втората световна война — на нос Хеер, например, където се намира норвежкото корабно оръдие отблъснало хитлеристкия боен кораб „Тирпиц” — един от двата най-страшни кораба на немския военен флот през Втората световна война, както и на мястото на гибелта на двата бойни кораба на норвежкия десант.
Генералният консул на Руската Федерация Юрий Грибков и ученият, популярен телевизионен водещ и обществен деец Николай Дроздов завързаха георгиевски ленти на Мемориалния знак, изпратени от снимачния екип на филма „Битката за Севастопол” и дирекцията на музейния комплекс „35 Батарея” и доставени от репортера на в. „Московский Комсомолец” директно от Севастопол.
Вторият ден от експедицията „Артика-2015″ бе посветен на обсъждането на насъбралите се екологични проблеми в региона в рамките на „Международния екологичен форум”, чийто организатори са Международното екологическо движение „Жива Планета” и сръбската асоциация ECOPOWER с подкрепата на Държавната дума и Обществената камара на Руската Федерация. Официален партньор на форума е Министерството на природните ресурси на Русия. Видеообръщение към участниците на форума отправи министърът на природните ресурси и екологията на РФ Сергей Донской. Той отбеляза, че днес сред най-важните задачи в Арктика е обезпечаването на екологическа сигурност в региона. „Хармоничното развитие на Арктика е сериозно предизвикателство, на което може да се отговори само с консолидация на усилията на руското правителство, бизнеса и неправителствените екологични организации”, заяви Донской, като добави, че всяка стопанска дейност на тази територия трябва да съответства на най-добрите екологични норми.
Сред поканените на Арктическия форум бяха водещи международни експерти, ръководители на изпълнителни и законодателни държавни институции, а също успешни бизнесмени от Русия, Норвегия, Кипър, Сърбия, Германия, Англия и други страни. Освен това във форума взеха участие и представители на над 40 региона на Руската Федерация.
На откриването на форума доклад изнесе директорът на Департамента за държавна политика и регулиране в областта на хидрометеорологията и мониторинга за околната среда на Министерството на природните ресурси на Русия Глеб Ватлецов. Той подчерта важността на арктическите изследвания: „Арктика е „климатична кутия” на цялата ни планета. Климатичните процеси, които се формират в този регион, са глобални и имат влияние върху цялата Земя”.
Една от най-обсъжданите теми на форума бе възможността за реализиране на успешни стратегии и програми за обезпечаването на екологическата сигурност. Гостите на форума размениха мнения относно опазването на околната среда. В резултат на форума, участниците подписаха обща Харта за социална и екологична етика с цел устойчиво развитие в условията на глобалната световна икономика, която ще бъде изпратена в ООН във връзка с подготовката на проекта за новия Договор по въпросите за промените в климата, който ще се обсъди на предстоящата Парижка конференция през декември на 2015 година.
В рамките на концепцията за присъствието на Русия на архипелага Шпицберген през 2015 година ще се състои откриване на руския научно-изследователски център, който ще се превърне в уникална арктическа изследователска база за метеоролози, геолози, геофизици и океанографи. В рамките на държавната програма „Опазване на околната среда2012 – 2020 г.” за дейността на центъра е закупено оборудване и вече се монтира съвременна високотехнологична техника за изследвания на околната среда. Основната задача на Арктическия научен център ще бъде провеждане на научни експедиции и съвместни изследвания на арктическия регион./в. „Русия днес – Россия сегодня“
Остави коментар