US аналитик: Дипломатическите успехи на Русия обезсилват натиска срещу нея

Последните дипломатически победи на руския президент Владимир Путин обезоръжават западната стратегия срещу Русия, смята Ричард Вайтц, аналитикът от Института Хъдсън във Вашингтон.

Путин задейства няколко крайно важни проекта с държави, с които Западът е свързан заради жизнено важни проблеми на безопасността. Сред тях са Иран, Пакистан и Северна Корея. Това доведе не само до увеличаване на дипломатическото влияние на Русия, но и повиши нейната значимост в очите на най-уважавания от нея партньор Китай, отбелязва авторът в своя статия в „Бизнес инсайдър“.

Русия създава с Иран съвместна банка, която ще позволи на техните компании да не зависят от западните валути или санкции. Освен това двете държави си сътрудничат в сферата на сигурността, извършвайки съвместни маневри, а също в сферата на мирния атом. Така всички опити да бъдат отслабени руско-иранските, а също руско-сирийските отношения постоянно се провалят, отбелязва Ричард Вайтц.
Ноември 2014-та донесе успехи на руската дипломация в Пакистан. Сергей Шойгу стана първият военен министър, който посети тази страна след 1969 година. Страните подписаха рамково споразумение, което е основата за по-нататъшното военно и военно-техническо сътрудничество. Те се договориха и за доставки на руски бойни и транспорти вертолети Ми-35, се казва в статията. Смелото решение за продажба на вертолети на Пакистан до голяма степен е резултат от засилилото се стратегическо сътрудничество между Русия и Индия на фона на обстановката в Афганистан. Декемврийското посещение на Путин в Индия и подписването на редица договори между двете страни свидетелства, че развитието на връзките с Пакистан не е повредило на отношенията между Москва и Делхи, констатира авторът.

Русия съумя съществено да усложни дипломатическите маневри на САЩ, защото Москва създава алтернативи за ключови играчи в различни региони, а това им позволява да парират отчасти натиска на Америка по редица въпроси, например в сферата мирния атом или борбата с тероризма, отбелязва Ричард Вайтц. /РИА „Новости“

Вашингтон / САЩ
Поглед Инфо

error: Съдържанието ни е авторско!