Докато някои представители на Демократическата партия в САЩ критикуват желанието на републиканския кандидат-президент Доналд Тръмп за намиране на общ език с Русия, техни съратници в администрацията на действащия президент се стремят да установят диалог с Москва, пише Politico, цитиран от „Руски дневник“.
Поддръжниците на Хилари Клинтън използват антируската риторика, за да дискредитират образа на Доналд Тръмп, който неведнъж си е позволявал одобрителни изказвания по адрес на Кремъл. Затова в лагера на демократите редовно напомнят за „руската заплаха“ и необходимостта от укрепване на източния фланг на НАТО, отбелязва авторът на статията.
В същото време обаче демократите в Белия дом явно изповядват други възгледи за отношенията между Москва и Вашингтон. Нещо повече, държавният секретар на САЩ Джон Кери напоследък води активни преговори за засилване на сътрудничеството с Русия по Сирия, а от администрацията на Обама преди седмица напомниха, че подобряването на отношенията с Москва е ключова външнополитическа задача на Вашингтон, подчертава изданието.
„Ние не желаем конфронтация с Русия. Мисля, или поне се надявам, че Русия ще чуе нашия сигнал за възобновяване на диалога“, заявява и.д. помощникът на министъра на отбраната на САЩ по въпросите на международната сигурност Алиса Слоткин.
Служители на американските спецслужби от демократите също изразяват опасения от засилването на враждебната риторика спрямо Москва, което затруднява решаването на глобалните проблеми и повишава риска от конфликти, отбелязва изданието.
„Дори да сме на различни позиции, ние трябва да продължим да водим диалог. А днес, струва ми се, рискуваме да загърбим това“, подчертава бившият председател на Комитета по въоръжените сили Сам Нан, цитиран от Politico.
Въпреки че предизборните изказвания не са реално отражение на политиката, те могат да настроят американската общественост срещу Русия, пише авторът на статията.
Остави коментар