Бившият главнокомандващ на въоръжените сили на НАТО в Европа генерал Филип Бридлав и „тайна мрежа“ от негови единомишленици активно са способствали за разпалването на украинския конфликт. Това пишат журналистите Кристоф Шулт и Клаус Вигрефе от германското списание „Дер Шпигел“ в статия, цитирана от EADaily в сряда.
Скандалът се разрази, след като получени от хакери имейли на Бридлав бяха публикувани на платформата DC Leaks. Голяма част от тези общо 1096 писма се отнасят за периода след присъединяването на Крим към Русия, пояснява изданието.
Според статията през 2015 г., когато във Вашингтон започват да се надигат призиви към американското правителство да се намеси активно в конфликта, възниква опасност той да прерасне във война между Изтока и Запада. Още тогава редица съюзници възприемат с тревога изявленията на Бридлав за мащабно движение на руски войски, а само преди няколко месеца той каза, че САЩ са готови да се „сражават и победят“ Русия в Европа, ако се наложи.
Публикуваните електронни писма разкриват „от какви съмнителни източници“ е получавал информацията си Бридлав, отбелязва германското списание. Според автора той е преувеличавал мащаба на действията на Русия в Източна Украйна, за да може Киев да бъде снабдяван с оръжие.
Източникът на данни за Бридлав всъщност е американският военен експерт Филип Карбър, пише „Дер Шпигел“. В писмата си той изразява недоволство от политиката на Барак Обама и Ангела Меркел, които се опитвали да понижат напрежението в конфликта, като определя действията им като „политически наивни и контрапродуктивни“. Самият Бридлав в кореспонденцията се оплаква, че президентът на САЩ вижда в тях заплаха и не иска да бъде вкарван във война.
Бридлав е водил кореспонденция и с бившия върховен главнокомандващ на силите на НАТО Уесли Кларк, помощник държавния-секретар на САЩ Виктория Нюланд, посланикът на САЩ в Киев Джефри Пайтън и особено често – с президента на аналитичния център Potomac Филип Карбър. Центърът на Карбър помагал на източноевропейската страна да се подготви за приемане в НАТО и помощта му била потърсена от правителството в Киев и този път.
На 16 февруари 2015 г. Бридлав, Кларк, Пайтън и заместник-държавният секретар на САЩ Роуз Готемюлер получили от Варшава съобщение от Карбър, че има възможност на Украйна да се достави оръжие, като САЩ нямало да бъдат замесени в сделката директно. По-специално, Пакистан обявил готовност да продаде 500 преносими комплекса TOW-2 и 8000 противотанкови ракети. Доставките можело да започнат още след две седмици. Полша също изразила готовност да участва в сделката и да предаде на Киев „добре запазени“ танкове Т-72 и гаубици от времето на Източния блок, които на външен вид били подобни на украинското въоръжение, така че предаването им да не е толкова забележимо, пише „Дер Шпигел“.
И поляците, и пакистанците обаче настоявали сделките да се извършат с тайното съгласие на САЩ, подчертава изданието. Освен това Варшава била готова да помогне само в случай, че получи ново натовско въоръжение в замяна на оръжието, което ще предаде на Киев.
След това през март Карбър отново пътувал до Варшава, за да може, както пише той на Бридлав, да се посъветва там с водещи членове на партиите от правителството по повод тайното снабдяване на Украйна с артилерийски и бронебойни амуниции. За жалост на Бридлав, Кларк и Карбър, обаче, нищо не се случило, съобщава германското списание.
Както подчертават журналистите от изданието, Бридлав и съратниците му обърнали внимание и на германското правителство: още през април 2014 г. Кларк писал на Нюланд и Бридлав за известие, получено от българския президент, че „има проблеми с германската позиция“. От гледна точка на поддръжниците на твърдия курс опитите на Меркел и германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер да се намери мирно решение на украинския конфликт свидетелствал за готовността на Берлин да предостави на Русия възможност да досажда на Украйна, се пояснява в статията.
Въпреки това Кларк и Карбър не се отказват от намеренията си да издействат доставки на оръжие в Киев и, за да подчертаят необходимостта от решението си, прибягват до най-мрачния сценарий, твърди изданието. Кларк предрича, че ако Западът хвърли Украйна в беда, Китай ще се възползва от възможността да разшири влиянието си в Тихоокеанския регион. Вероятен бил и разпад на НАТО, а положението може да се спаси само с военна помощ.
Според имейлите на Карбър до края на света оставали броени седмици. В началото на 2015 г. той съобщил на Бридлав, че фронтът „е навсякъде“ и руските агенти и техните помощници щели да се опитат да дестабилизират Киев и други украински градове чрез „терористични актове, поръчкови убийства, похищения на хора и бомбени нападения“.
В статията се посочва, че именно Кларк представил на Бридлав „брилянтния“ военен експерт Карбър, който се оказал и ценен информатор, защото често – според собствените му твърдения около 10 пъти – е бил на фронта и е разговарял с украинските командири. Американският посланик в Киев също се обръщал към Карбър, защото не му стигала информация, пише „Дер Шпигел“.
„В действителност фигурата на Карбър е доста спорна“, твърди „Дер Шпигел“. През 1980-те той е сред най-отявлените привърженици на студената война. Още през 1985 г. предупреждава, че СССР ще нападне, като се опира на съветски документи, които навярно сам е превел, разказват авторите на статията.
По време на украинската криза Карбър отново изгрява на хоризонта, като предава на американски сенатор снимки, на които се виждат, както ги определя той, „руски подразделения в Украйна“. Снимките са публикувани и много бързо става ясно, че това са фотографии, направени по време на войната в Грузия през 2008 г., припомня германският вестник.
Както подчертава „Дер Шпигел“, мотивите, накарали Бридлав, независимо от неверните съобщения на Карбър, да продължи да разчита на него, са неясни. Дали наистина е искал да доставя оръжие на всяка цена? Или е имал други мотиви? От преписките му следва, че Бридлав и единомишлениците му са били особено обезпокоени, че Конгресът на САЩ може да приеме решение да съкрати числеността на американските войски в Европа.
„В Берлин кореспонденциите на Бридлав бяха прочетени с голям интерес“, се отбелязва в статията. Във ведомството на канцлера още преди година се заговори за „опасна пропаганда“ от страна на главнокомандващия на силите на НАТО и сега това мнение се подкрепи. Но оставката на Бридлав не успокои германското правителство. Както пояснява изданието, на мястото на Обама, който бе противник на военните конфликти, може да дойде Хилари Клинтън, известна като привърженик на твърдия курс към Русия. Виктория Нюланд, която е единомишленик на Бридлав, също може да получи важна роля след изборите: нейното им се сочи като възможен кандидат за поста държавен секретар на САЩ.
Източник: Руски дневник
Остави коментар