Руските доставчици на зърно, използвайки ситуацията на валутния пазар и намалените цени за превоз, са способни да подкопаят позициите на повечето си конкуренти, пише агенция Bloomberg, цитирана от РИА Новости.
„Докато американското доминиране на глобалния пазар отслабва в течение вече на второ десетилетие, а доставките от Черноморския регион се увеличават, традиционните купувачи на американска пшеница започнаха да купуват все повече зърно от Русия”, се казва в статията.
Както отбелязват авторите, падането на националната валута е направило руския експорт по-конкурентоспособен.
„Очевидно е, че на първо място това е въпрос на цена. Черноморският регион предлага качествено зърно на добра цена, а цените в САЩ са прекалено високи, за да бъдат наречени оправдани”, убедена е Ейми Рейнолдс, старши икономист в Международния съвет по зърното.
По неофициалното разделяне на зоните Черноморският и Европейските региони доставят зърно за Близкия Изток и Северна Африка, САЩ и Канада доминират на пазара в Латинска Америка, а Австралия осигурява със зърно голяма част от Азия.
Египетската държава обаче придобиваше до 90% от необходимата пшеница от САЩ. През 2014 г. делът обаче бе намален до 7%, а Русия го увеличи до 25%. А Египет е най-големият купувач на зърно в света.
„Засега ситуацията се очертава в полза на Русия. И аз не считам, че сега има основания САЩ да бъдат считани за основен източник на доставки за световния пазар”, казва за Bloomberg Щефан Фогел, шеф на изследователския отдел по селскостопански стоки на банката Rabobank.
Остави коментар