Честит да ни е 3-ти март – Националният празник, с който днес честваме 141 години от Освобождението на България!
Нека в този ден си припомним за всички българи, дали своята кръв за свободата на България!
И нека живеем така, че да не забравяме историята и корените си, и да бъдем достойни наследници на нашите борци за Свобода!
Неделя, 03 Март 2019г. 12:52ч. , ПМГ „Академик Иван Гюзелев“
В чест на Националния празник 3-и март, тази година се опитахме да се отворим към повече дейности, координирайки работата си с други НПО, сдружения и институции. На 28 февруари с гражданския комитет „Памет габровска“, чийто председател е Иван Ненов (кмет на Габрово 1992-96г.) отбелязахме 141 годишнината от Освобождението и 165 г. от рождението на габровския опълченец Игнат Атанасов Ботев ( дядо Матьо- 1854-1952г). Участвахме в представянето на книгата на изтъкнатия 92 годишен краевед Ангел Ангелов Илиев. Актовата зала на НАГ бе препълнена от граждани . Нашата приятелка от Благотворително дружество „Майчина грижа“ представи книгата и спря внимание на делото на дядо Матю. Присъстващите бяха потопени в далечната история на с.Беленци, сега квартал на Габрово и делото на дядо Матьо (Игнат Атанасов Ботев). Това е 22 изследователска книга на 92 годишния А. Илиев , който макар и от много години с една ръка, продължава своето патриотично дело с много енергия и огромен дух за съхранение на историческата ни памет.
В VІОУ “Иван Вазов“ имаме вече клуб по руски език и на 1 март от 11,30 часа там се проведе митинг с участието на всички ученици със слово на Ст.Постомпирова-директор. Гости бяха В.Радков – секретарят и Цв. Иванова -пиярът на Областната управа, Председателят на училищното настоятелство доц.Пенчо Стойчев, родители и разбира се Секретарят на Обл.съвет на НДР и Юлия Жданова, председател на руската диаспора „Вива”. След обяд децата ходиха на паметника на поп Харитон, на който имат шефство, почистиха района и поднесоха цветя.
На 1март заедно с подкрепата и домакинството на Регионалния исторически музей се проведе състезанието „141 години свобода“ между отбори „Иван Гюзелев“ от ПМГ и отбор „Р. Каролев“ на СУ “Р.Каролев“. Журито се състоеше от специалистите на РИМ и НМО. Състезанието имаше за цел да покаже участието и подкрепата, която населението оказва във войната (вижда се на един от файловете). Председателят на журито Росен Йосифов обобщаваше отговорите и тактично ги допълваше. Така присъстващите се запознаха със събития, които липсват в учебниците. Участниците бяха наградени с грамоти на Областния съвет и им бе подарена книгата на А.Илиев, за да се запознаят допълнително с още габровска история.
Кулминация в честването бе това на паметния връх на 3 март, на което тази години домакин бе Габрово. Рано сутринта на Братската могила до църквата „Успение Богородично“ бе панахидата, в памет на загиналите герои. Минути след издигане на българския трикольор на пл. “Възраждане“, 24 автобуса отпътуваха за върха.
Словото на Т.Христова-кмет на ГБ
Скъпи сънародници,
Тук, където сме – земята помни! Въздухът, който дишаме – помни! Потомците на опълченците помнят! А децата ни виждат в Балкана силуета на величавия паметник на Свободата, още преди да са били тук, където героизмът и саможертвата откупиха нашето настояще!
141 години ни делят от Санстефанския мир, който легитимира идеалът ни за национално единство. От тогава живеем с 3 март в сърцата си. Той стига до нас от летописните страници и учебниците по история, гледа ни от паметниците, разказва за себе си чрез паметта на милиони българи.
Усещането за този ден ни е предадено по кръвен път и не е нужен указ, за да се чувстваме празнично, за да изпитваме гордост, преклонение, смирение, почит.
На Шипка и по бойните полета, отсам и оттатък Балкана, с човешки съдби беше платено бъдещото ни и с пролята кръв предречено възкресението на българската държавност. За това отново свеждаме глави пред паметта на българските опълченци, на руските, украинските, белоруските, финландските, румънските и много други знайни и незнайни герои, които на тази земя прегърнаха вечността.
Историята не е сбор от факти, историята е поука. Историята е мъдрост – знание за грешките на миналото и способност да провидиш бъдещето.
Нашата история ни отреди път към свободата покрит с кръв и кости, защитаван с перо и оръжие, преминал през пламъците на Априлското въстание и Руско-Турската война от 1877-1878, през възторга от Санстефанския мир, подема на Съединението и триумфа на Независимостта.
След толкова висока цена, нямаме право да пилеем свободата си! Тя трябва да се осмисля всеки ден. Тя е съзиданието, в което споровете, разногласията и дебатите имат обща цел, наречена – сигурност и благоденствие!
Защото любовта към Родината трябва е кауза – от най-смислените и от най-благодарните! И ако тя не може да ни обедини, то няма кой друг да го направи! Разединени сме уязвими – единни сме силни и свободни! А свободата ни е нужна като въздуха и хляба!
Трети март е нашата България – жадувана, от онези, които се обрекоха на гибел, за да я има, отстоявана от тези, които я живеем тук и сега, и мечтана от всички, в чиито ръце ще я оставим утре.
България е езикът, на който говорим, вярата, която носим, заветът, който получихме от предците си, обещанието да ни има!
Вижте Паметника на Свободата, стоим под него, малки и обикновени, несъизмерими с подвига, който увековечава. Той ни гледа! Гледат ни през времето и душите на героите! Гледат ни децата, за да видят в нас своето достойно и успешно бъдеще!
След малко ще сведем глави, ще помълчим – за да благодарим, а венците и цветята ще говорят вместо нас!
Нека, когато отново изправим глави, вдъхновени от подвига, окрилени от празника, да обещаем – с думи и дела, че ще съхраним во-веки своя национален идеал, в името на една мирна, свята и свободна България!
Честит празник, скъпи сънародници!
Олга Галенова
Остави коментар