През 1784 година Суворов получава „златен медал за присъединяване към Руската империя на полуостров Кримски”.
Всичко започва, когато през февруари 1768 година в Полша, влизаща тогава в Руската империя, по решение на Сейма православните и католиците са били изравнени в правата и поляците са вдигнали въстание, като помолили за помощ Турция. Така започва Руско-турската война.
На 27 януари 1769 година 70-ихлядната татарска войска минава руската граница, но стига само до южна Украйна, където е спряна от полковете на Пьотър Румянцев. През юли 1770 разбитите от Румянцев в южна Молдова татари се обръщат към генерал Панин с молба да им разреши да се върнат в родината в Приазовието и Причерноморието. Като условие е издигнато преминаването им в руско поданство, с което татарите се съгласяват.
През септември 1770 година кримският хан Селим Гирей скъсва руските заслони и влиза в Крим. Срещу него се изправя 40-хилядната 2-ра руска армия на княз Василий Дългорукий, която разгромява 70-хилядната армия на хана и 7-хилядния турски гарнизон на крепостта Перекоп. След това при Дългорукий идва татарският мурза Измаил с подписано от 110 знатни татари обръщение за вечна дружба и неразривен съюз с Русия. Привърженикът на татарско-руската дружба Сахиб Гирей става нов кримски хан. През 1772 година в Карасубазар той подписва с княз Дългорукий договор, съгласно който Крим се обявява за независимо ханство под патронажа на Русия.
Турция, макар и да се е съгласила да признае независимостта на Крим, се готви за война. Девлет Гирей, братът на проруския хан Сахиб Гирей, десантира в Алуща през юли 1774 година. През ноември 1776 руските войски влизат в Крим. Девлет Гирей с турския десант пътува за Истанбул.
Не смирила се със загубата, Турция се стреми да си върне Кримското ханство и земите на северното Причерноморие. Поредното въстание на кримските татари, провокирано от Турция през есента на 1781 година, завършва с това, че Шагин Гирей се отрича от ханството и Крим е предаден на Русия. С манифест на Екатерина Втора от 8 април 1783 година Крим влиза в състава на Руската империя.
По наредба на Екатерина Втора, след присъединяването на Крим за полуострова е изпратена фрегатата „Предпазлива” („Осторожный”) за да избере залив на югозападното крайбрежие. Императрицата с указ от 10 февруари 1784 година нарежда тук да се основе „военно пристанище с адмиралтейство, корабостроителница, крепост и да се превърне във военен град” и сама дава името на пристанището – Севастопол „Величествен град”.
След 230 години в Крим се проведе референдум за поредното му присъединяване към Русия.
Остави коментар