Староверието, или старообрядчеството е уникално явление. И духовно, и културно. Икономистите отбелязват, че староверските общности зад граница често са по-успели, отколкото местното население.
- Самите старообрядци казват, че именно тяхната вяра е православна, а РПЦ наричат нововерци или никониани.
- До първата половина на XIX век терминът «старообрядчески» не се е използвал в духовната литература.
- Основните «крила» на старообрядчеството са три: признаващи необходимостта от изграждането и съществуването на духовенство (или т.нар. свещеническо крило); отричащи необходимостта от посредници между човек и Бог и единоверците.
- В старообрядчеството има няколко десетки учения и още повече течения.
- Върху нателния кръст на староверците го няма изображението на Христос, тъй като този кръст символизира собствения кръст на човека, способността на човека за подвиг заради вярата. Кръстът с изображението на Христос се смята за икона и не бива да се носи.
- В Латинска Америка в Колония-Русса или Масса-Пе живеят около 60 семейства, или около 400–450 човека. Действат три църкви с три отделни параклиса.
- При старообрядците е съхранено едногласното пеене.
- От гледна точка на староверците патриарх Никон и неговите поддръжници са се отдръпнали от църквата.
- При староверците църковното шествие се извършва по посока на Слънцето. Слънцето символизира Христос (даващ живот и светлина). По време на реформите законът да се извършва църковното шествие срещу слънцето бил възприет като еретически.
- В началото след разкола записвали като «старообрядци» всички възникващи по това време секти и еретически течения, което впоследствие създало определено объркване.
- Дълго време за староверците лошото изпълнение на работата било грях. Трябва да се признае, че това влияело благоприятно върху материалното им положение.
- Староверците, признаващи необходимостта от изграждането и съществуването на духовенство, признават свещеническите санове на новата църква за «действащи». Свещеник, преминал към староверците, си съхранявал сана. Част от тях възстановили собствените си свещенически санове.
- Староверците, отричащи необходимостта от посредници между човек и Бог, смятат свещеничеството за напълно изгубено. Преминалият към тях свещеник става обикновен мирянин.
- Според старата традиция, само някои тайнства могат да се извършват единствено от свещеници или епископи – всичко останало е достъпно и за обикновените миряни.
- Само за свещениците е достъпно бракосъчетанието. Въпреки това в поморското течение се практикува бракосъчетанието. В някои общности на поморците се извършва и друго недостъпно тайнство – причастието.
- За разлика от поморците, при федосеевското течение бракосъчетанието се смята за изгубено, заедно със свещеничеството. Въпреки това създават семейства, но вярват, че цял живот живеят в разврат.
- Прието е при староверците да произнасят три пъти «Алилуя», в чест на Светата Троица, или два пъти «Алилуя» в чест на Отеца и Светия дух, и «Слава тебе Боже!» в чест на Христос. Когато започнали в реформираната църква да произнасят три пъти «Алилуя» и «Слава тебе Боже!», староверците решили, че излишното «Алилуя» се произнася в чест на дявола.
- Староверците не одобряват икони върху хартия (или друг материал, който може лесно да бъде повреден). Широко разпространени са отлетите метални икони.
- Староверците се кръстят с два пръста. Двата пръста са символ на двата Ипостаса на Спасителя (истинен Бог и истинен човек).
- Староверците пишат името на Господ като «Исус». По време на никоновската реформа се променя изписването. С двойното «и» започнали да предават продължителността на първия звук. Но старообрядческият вариант е много по-близък до гръцкия източник.
- При староверците не е прието да се молят на колене и е разрешено по време на молитва да се стои със скръстени на гърдите ръце (дясната върху лявата).
- Староверците, отричащи необходимостта от посредници между човек и Бог, отричат иконите и се молят строго на изток. За да могат да се молят през зимата, правят дупки в стената на дома.
- На разпятието на старообрядците не пише I.Н.Ц.I., а «Царь Славы».
- При всички старообрядци активно се използва «лестовка» – броеница под формата на лента със 109 «пеперудки» («стъпала»), разделени на неравни групи. Лестовката символизира стълба от земята до небесата. Може всеки да си я направи сам.
- Кръщението при старообрядците става чрез пълно трикратно потапяне във водата. В православните църкви се допуска обливане и частично потапяне.
- В царска Русия е имало периоди, когато за законен се е смятал само бракът (с всички произтичащи последствия, включително правото на наследство и др.), сключен от официалната църква. В тези условия много староверци прибягвали до един трик, формално за сватбата приемали новата вяра. По това време към такива трикове прибягвали не само староверците.
- Най-голямото общество на старообрядци в Русия е Руската православна старообрядческа църква, която се отнася към свещеническото крило.
- Отношението на староверците към царете не било еднозначно. Докато едни се опитвали да запишат поредния цар-гонител като антихрист, други, напротив, всячески предпазвали царете. Никон, според представата на староверците, омагьосал Алексей Михайлович. В староверските сказания за подмяната на цар Петър, истинският цар Петър искал да се върне към старата вяра и загинал от мъченическа смърт от ръцете на привържениците на самозванеца.
- Според икономиста Данил Расков, старообрядците зад граница постигат повече успехи от местните, тъй като са трудолюбиви, могат да изпълняват монотонна и трудна работа, повече се занимават с проекти, изискващи време, не се боят да инвестират, имат по-здрави семейства. Такъв пример е село Покровка в Молдова, което, въпреки общата тенденция, дори се е разраснало, тъй като младите остават в селото.
- Старообрядците, или староверци, въпреки името си, са доста съвременни. Добре работят и са сплотени. Старообрядчески книги могат са се прочетат и свалят от интернет, а големите течения, например Древлеправославната църква, си имат и свои сайтове.
Алексей Рудевич
Источник: 30 фактов о староверах
© Русская Семерка russian7.ru
Остави коментар