WSJ: Руската икономика оцеля в условия, в които други биха рухнали

На фона на обезценяването на петрола и националните валути икономическата политика на страните има решаваща роля за запазването на финансова стабилност. Централната руска банка взима адекватни мерки, за да балансира ситуацията в страната, пише The Wall Street Journal, предаде РИА Новости.

Очевидно е, че в момента Русия минава през трудни времена – грозят я големи геополитически рискове, огромни са и колебанията на националната валута и на цената на петрола. Западните санкции продължават да действат, а шансовете за икономически ръст към момента са слаби. Според данните на МВФ брутният вътрешен продукт на Руската Федерация е спаднал с 3,7% за 2015 г., а се очаква да се смъкне с още един процент през 2016 г. Все пак Русия издържа на санкциите, твърди американското издание.

Централната банка на Русия предприе множество действия за да се справи със ситуацията. На първо време допуснаха свободни колебания на курса на рублата и увеличиха лихвите по операциите си.

Сривът в цените на петрола и свързаният с него спад на курса на рублата изправиха Руската централна банка пред ново предизвикателство – как да бъде запазено нивото на доверие, което бе постигнато по време на борбата с инфлацията. Засега Централната банка „подхожда от позицията на относителна сила“, пише в статията.

В същото време заплахите за рублата са далеч по-малко, отколкото са тези за турската лира, макар че икономиката на Турция би трябвало да е на печалба при тези ниски цени на петрола. Турската валута се срина с 3,2%, което е рекорден спад за нея. Анкара не може да спре процеса на обезценяване на лирата, който е факт от 2013 г. насам, въпреки, че икономиката на страната израства. Основната заплаха и източник на проблеми за турската икономика е рисковата външна политика на турското правителство.

error: Съдържанието ни е авторско!