Квас: истинската руска национална напитка

Класическият квас има консистенцията и тръпчивия вкус на алкохолен сайдер, прави се от ферментирал черен или ръжен хляб, изворна вода и билки, като има варианти, при които се приготвя с дребни плодове (ягоди, малини, боровинки), други зърнени култури и цвекло. Квасът се консумира сам по себе си или като основа за приготвяне на лятна супа, като например окрошка.

Когато дойде лятото, почти на всеки ъгъл в Русия има жълти и червени цистерни, където може да утолите жаждата си с питие през деня. Днес квасът се произвежда масово в големи фабрики и се продава в пластмасови бутилки по супермаркетите целогодишно – многомилионен бизнес, в който дори са Кока Кола и Пепси. Това развитие се разглежда от мнозина руснаци като вулгарна комерсиализация на национално богатство, въпреки че всички са съгласни, че квасът е значително по-добър от чуждите безалкохолни напитки. Най-хубавият квас е домашно приготвеният, но най-прочутият, поради някакви причини, се прави в православните манастири. Квасът е достатъчно мек, за да може да се дава на деца и със сигурност е по-здравословен от повечето безалкохолни напитки и подсладени сокове. Освен това е идеална възможност да се употребява старият хляб. Така че опитайте да го направите! Може да ви се отддаде. Чувствайте се свободни да експериментирате със съставките, докато не го докарате на вкус, който наистина да ви радва. Добавянето на малко джинджифил и лимонена кора придава на кваса подчертан вкус. Експериментирайте!

 

Рецепта

 

Оборудване:

Тензух или чиста кърпа за ръце

Стъклени бутилки с многократни запушалки

 

Съставки:

4 литра вряща вода и 3 чаени лъжички (45 мл) топла вода

1 корен джинджифил (колкото палец), обелен и нарязан на тънки шайби

15 гр свежа лимонова кора, нарязана на кубчета

125 гр стафиди

125 гр захар

750 гр изсушена или стара ръж, ръжен или черен хляб, нарязан или натрошен на малки парчета (най-добрият вкус се получава с руския хляб „Бородински“)

1 пакет жива мая (7 гр)

 

Начин на приготвяне:

Сложете водата да ври в голяма тенджера за супа с плътен похлупак.

Наредете парченцата хляб в тава и ги печете 30 минути на 180 градуса, докато не се втвърдят. Ако ги правите от стар (баят) хляб ги печете 45 минути.

Когато водата заври, махнете я от котлона и добавете към нея хляба, разбъркайте набързо, за да се размеси. Добре покрийте с похлупака и оставете настрана за 5 часа.

Сложете тензуха върху голям съд и прецедете през него водата, като натискате с дървена лъжица хляба, за да се изцеди и да си пусне аромата. Изхвърлете остатъците.

Смесете маята с топла вода и я оставете за 2 минути.

Добавете към течността маята, захарта, лимонената кора и джинджифила, покрийте с кърпа и оставете за през нощта (от 8 до 12 часа).

Прецедете течността през цедка, изхвърлете джинджифила и лимонената кора, прелейте в стъклени бутилки, като внимавате да не ги пълните догоре, за да остане достатъчно място за продължаване на ферментационния процес. Добавете шепа стафиди във всяка бутилка, после затворете плътно гърлата и оставате за 2-3 часа. Изстудете в хладилника 2-3 дни преди да поднесете да консумация. 

Добър апетит!

 .

error: Съдържанието ни е авторско!