Международната общност продължава да обсъжда с интерес присъствието на председателя на Китайската народна република Си Дзинпин на Парада на победата на 9 май в Москва. Въпреки че от събитието изминаха повече от две седмици, и досега звучат разсъждения за това как визитата на държавния глава на Китай е повлияла върху руско-китайските отношения и какво ще донесе тя за международния ред като цяло.
Още преди отпътуването на Си Дзинпин за Русия в китайския интернет започнаха да се споделят малки двуезични клипове за отношенията между Москва и Пекин. В тези петминутни филмчета китайските жители, независимо от пола и възрастта си, споделят какво очакват от отношенията с Русия и се възхищават от Владимир Путин. Някои американски медии смятат, че всичко това има политическа подплата, че звучи прекалено оптимистично и игнорира онези исторически събития, когато в отношенията между Съветския съюз и Китай беше настъпил разкол. Тези размисли обаче изобщо не съответстват на мислите на китайците.
Първоначалният замисъл на клиповете беше много обикновен — преди визитата на Си Дзинпин в Москва да бъде показана дружбата между Китай и Русия, а не да се прави пълен обзор на техните отношения. Затова изобщо не беше необходимо да се припомнят миналите обиди. Разбира се, никой не отрича, че любовта на китайците към Русия не е толкова проста, както изглежда на пръв поглед. Целта на клиповете обаче беше да се създаде необходимата атмосфера в навечерието на преговорите между държавните глави на двете страни.
И така, защо Си Дзинпин стана почетен гост на Парада на победата? Според мен неговото посещение беше важно не само за Москва, но и за Пекин.
През миналата година заради кризата в Украйна Русия беше подложена на санкции и изолация от страна на САЩ и Европа, работите не вървяха добре. Затова за нея парадът в чест на Деня на победата беше изключително важен. Москва се надяваше с помощта на това събитие да разиграе своята историческа карта и да постигне пробив на международната арена.
Мненията на Китай и на Русия по въпроси, засягащи Втората световна война съвпадат. Пекин искаше с помощта на това за пореден път да упрекне Япония, която изобщо не желае да признае своите минали грешки. Затова за присъствието на парада имаше безпрецедентна роля. Освен това китайските военни за първи път участваха в руски парад. И това означаваше, че не само Китай подкрепя Путин, но и той също подкрепя Китай.
Аз присъствах както на преговорите между Си Дзинпин и Владимир Путин, така и на съвместната им пресконференция. Затова знам, че в своите встъпителни речи и двамата засегнаха исторически въпроси. Преди всичко говориха, разбира се, за мястото и приноса на Русия и Китай по време на Втората световна война. Второ, те подчертаха, че не бива да се изопачава историята и да се отричат историческите факти. Си Дзинпин реши да не говори конкретно за Япония, а Путин обратното — изрази своята твърда гледна точка. Този път държавният глава на Руската федерация не напразно разреши на японски журналисти да присъстват на пресконференцията. Много от тях бяха постоянни кореспонденти в Пекин и пропътуваха дългия път до Москва, за да разберат гледната точка на лидерите на Русия и Китай по повод историческите въпроси. От това можем да направим извода, че през тази година за японските журналисти е извънредно важно да знаят с какво се занимават Москва и Пекин.
Си Дзинпин подкрепя Русия не само по политически въпроси, но и по икономически. Много медии писаха, че двете страни са подписали повече от 30 документа на обща сума около 25 млрд. долара. Според мен обаче истинската стойност е много по-висока. Така например само в проекта за високоскоростна железопътна магистрала Москва — Казан правителствата и предприятия от двете страни имат намерение да вложат над 20 млрд. долара. Москва и Пекин сключиха също така и рамково споразумение за доставка на газ по Западния маршрут — церемонията за подписването на официалното споразумение е определена за септември, когато Владими Путин ще направи официално посещение в Китайската народна република.
Един от важните пунктове на руско-китайското сътрудничество във финансовата сфера е фактът, че страните решиха да увеличат мащабите на плащанията в национална валута. Това включва и сътрудничеството по големи проекти, където плащанията също ще стават в рубли и юани. Китайската страна обеща да използва гъвкав подход и да помогне на Русия да се справи със санкционния натиск.
Тясното сътудничество между Москва и Пекин във военната и авиокосмическата област, както и в сферата на създаване на самолети, тежки вертолети и навигационни системи привлича вниманието на световната общност.
Освен всичко, казано по-горе, най-важният пробив при визитата на Си Дзинпин стана координирането на стратегическото развитие на двете стани в рамките на китайския проект Икономически пояс по Пътя на коприната и на руската инициатива Евразийски икономически съюз (ЕАИС). Не е тайна, че Москва първоначално имаше съмнения по повод Икономическия пояс по Пътя на коприната, тъй като той ще преминава през региони, които традиционно са били сфера на влияние на Русия и биха попречили на проекта на Путин
ЕАИС. Този път държавните глави на двете страни лично подписаха споразумение, в което се договориха да координират стратегията на развитие. Това е доста рядък политически консенсус.
Русия и Китай умеят да преодоляват разногласия и именно заради това те си сътрудничат тясно. Освен това Путин и Си са приятели. След като встъпи в длъжност председател на КНР Си Дзинпин избра именно Русия за обект на първата си задгранична визита, а през тази година той стана почетен гост на Парада на победата. За краткия отрязък време, равен на две години, лидерите на двете страни са се срещали официално 11 пъти. Това става рядко в историята на китайската дипломация.
Владимир Путин се слави с това, че обикновено закъснява за срещи с официални гости. Когато през втората половина на деня обаче Си Дзинпин се приземи в Москва, в уречения час руският президент го очакваше в Георгиевската зала на Големия кремълски двоец. Той показа и почитанието си към госта и с факта, че пред стените на Кремъл го посрещна Кавалерийският почетен ескорт на Президентския полк.
В почивките на многобойните преговори лидерите на двете страни беседваха на четири очи в присъствието на един преводач. Освен обсъждането на двустранните отношения и важни международни проблеми Си Дзинпин и Владимир Путин обменяха идеи в областта на държавното управление. Преговорите бяха толкова плодотворни, че трябваше да бъдат удължени с два часа. Тържествените мероприятия, които бяха определени след края им, се наложи също така да бъдат отсрочени.
На прощаване държавните глави на двете страни си стиснаха ръце. Присъстващите останаха с впечатлението, че те не искат да се разделят — толкова много още има да се обсъжда. Си Дзинпин каза, че имат сходство в характерите си с Путин. Руският президент пък на свой ред предложи да се срещат не само по време на официални визити и на международни конференции. Ако има какво да се обсъжда, защо да не се срещат по всяко време? Дори това да бъдат частни визити.
В тази вечер времето в Москва беше прохладно. По тънко сако Путин изпращаше председателя на КНР до колата. След това той стоя дълго на пронизващия вятър и гледаше отдалечаващия се автомобил.
Щом стана въпрос за тесните отношения между държавните глави на Русия и Китай, не мога да не си спомня за събития с двугодишна давност. През 2013 г. срещата на най-високо равнище на Азиатско-Техоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС), която се проведе на остров Бали в Индонезия, съвпадна с рождения ден на Путин. По това време той тъкмо се беше развел и се чувстваше самотен, но на Бали не му се наложи да скучае, тъй като там беше Си Дзинпин. Той не само подари на руския президент празнична торта, но и изпи с него три чашки водка.
По-рано Путин никога не пиеше на приеми силни напитки, но по време на срещата със Си Дзинпин си позволи. През май миналата година по време на Съвещанието по взаимодействие и мерки за доверие в Азия, което се състоя в Шанхай, поиска водка Маотай, тъй като ще му помогне да облекчи стреса си от работата. След подписването на споразумението за доставка на газ по Източния маршрут, държавните глави на Русия и Китай решиха да отпразнуват това събитие. Китайците имат поговорка: „При среща на близки приятели и хиляда чаши са малко.” Путин и Си Дзинпин потвърдиха тези думи.
Но нека се върнем към неотдавнашната визита на председателя на КНР в Москва. Наблюдателните хора лесно ще забележат, че от всички чуждестранни гости, присъствали на парада, Син Дзинпин и съпругата му Пен Люан пристигнаха на Червения площад малко по-късно от другите. По време на парада лидерът на Китай седеше от дясната страна на Путин. Според правилата на международния етикет този, който седи отдясно, е най-уважаваният. Вляво от руския президент седяха ветерани от Втората световна война и президентът на Република Казахстан Нурсултан Назарбаев. Всичко беше изпипано до подробности. Путин искаше да покаже на Си своето особено отношение към него.
За отношенията между лидерите на Русия и Китай казват: „Между великите умове има сходство.” Британската преса обаче твърди, че въпреки отстъпките за Пекин от страна на Москва, рано или късно техните стратегически интереси ще се сблъскат. Не, те имат само един път — да стават все по-близки и по-близки. Сегашната обстановка, както вътре в самите страни, така и в международните отношения, диктува необходимостта от партньорство между Русия и КНР. Докато между двете стани е налице сътрудничество, рискът от отслабване на една от тях се снижава, което позволява да се постигне баланс и мир в целия свят. В противен случай на световната арена изцяло и напълно ще господстватСАЩ.
(„Лянхе дзибао”, Сингапур)
Източник: в. Русия днес – Россия сегодня
Остави коментар