Партията „Гражданска платформа” предлага в Министерството на външните работи на Русия да се учреди длъжност заместник министър по взаимодействие с гражданското общество, както и да се използва инструментът „гражданска дипломация”, съобщава в. „Известия”, позовавайки се на документ, с който разполага редакцията. Става дума за Доктрина за външната политика на партията, която ще бъде представена на 30 януари.
Според авторите Русия трябва да промени външната си политика и да се завърне на световната сцена като влиятелна сила, която да не всява страх. В документа се подчертава, че сегашната руска дипломация страда от „идеологически миражи и носталгични фантоми”, поради което напоследък влиянието на Русия в глобалната икономика и геополитика демонстрира отрицателна динамика. Днес вече не сме свръхдържава, макар и да оставаме в пула на „великите сили” нашата страна трябва да полага значителни усилия на първо място за защита на собствените си интереси, поясняват авторите на доктрината и предлагат как да се промени тази тенденция.
Сред предложенията са например да започнат по-активни интеграционни икономически процеси на европейското пространство, включително с Казахстан, Беларус и Украйна, появата на нов геополитически блок и формиране на нова европейска идентичност. Като втори вектор във външноикономическата политика на страната авторите на доктрината посочват по-активното участие на Русия в атлантическите и тихоокеанските политико-икономически процеси, както и добре премислен избор на съюзници, способни да съдействат за икономическия ръст в източните региони на страната. Според доктрината на „Гражданска платформа” става дума за Япония и Южна Корея.
В перспектива Русия трябва да се превърне в център на цивилизована, демократична и пазарна Евразия и да стане основно цивилизационно огнище на ХХІ век. За тази цел Министерството на външните работи трябва по-активно да привлича към участие във външната политика гражданското общество и неправителствените организации, които да организират хоризонталните връзки с аналогични организации в други страни, без намесата на дипломатите-чиновници. „Гражданската дипломация е инструмент, посредством който се променят настройките и позициите на чуждестранни общества, правителства, парламенти за приемане на печеливши за Русия решения”, посочват авторите на доктрината и съветват да се изучи опитът на Испания (Института „Сервантес”), Великобритания (Британския съвет), Франция („Алианс Франсез”), ФРГ (Гьоте институт).
Партията предлага още да се даде специален статут на Калининградска област, защото жителите на анклава усещат на гърба си разногласията между Русия и ЕС. Областта трябва да стане отделен федерален окръг на РФ, а губернаторът да има пълномощия за взаимодействие с ЕС. От партията се надяват ръководството на страната да чуе и използва предложенията, които са належащи и актуални..
Остави коментар