Еквадорски апелативен съд потвърди присъдата срещу „Шеврон“ за 18 милиарда долара компенсации, които компанията трябва да изплати за щети, нанесени върху амазонската джунгла и здравето на местни жители чрез петролно замърсяване, съобщава „Ройтерс“.
През февруари миналата година първата инстанция на еквадорския съд постанови глоба от 8.6 милиарда долара. По-късно обаче сумата се увеличи повече от двойно, защото „Шеврон“ не се извини публично, каквото беше условието в първоначалното решение на съда.
И ищците, и компанията обжалваха решението на първата инстанция. Ищците, повечето от които са бедни фермери и представители на местни племена, твърдят, че за почистване на замърсяванията ще са нужни повече пари.
Компанията, обвинявана за нанесените щети, е „Тексако“. Тя беше придобита от „Шеврон“ през 2001. „Шеврон“ също обжалва решението с аргумента, че замърсяванията, причинени от „Тексако“ са били почистени.
Обвиненията
Жителите на еквадорското поречие на Амазонка твърдят, че големи площи от тропическата гора са били унищожени от „Тексако“ вследствие на лоши сондажни практики през 70-те и 80-те години на двайсети век.
Според тях компанията е изхвърляла замърсени води от производството си в района, като по-този начин е създала опасности за здравето на обитателите му. Ищците твърдят също, че вместо да почиства петролните си разливи, компанията просто ги е оставяла открити или ги е засипвала с пръст, което е дало възможност на замърсяването да се просмуче в почвите и да унищожи местните водоизточници. Фермерите твърдят, че не могат да отглеждат земеделска продукция или животни в тези райони заради замърсяването.
Президентът на Еквадор Рафаел Кореа, който има обтегнати отношения с чуждите инвеститори, заяви, че иска ищците да спечелят делото.
Защитата
„Шеврон“ отрича обвиненията. Компанията твърди, че „Тексако“ не е причинила замърсявания в Еквадор и е почистила добре всички кладенци, които е експлоатирала.
Според „Шеврон“ ако в района има някакво замърсяване, за него е отговорна еквадорската държава, която през 1998 г. е освободила „Тексако“ от отговорност – юридическо положение, което ищците оспорват.
„Шеврон“, чиито приходи за 2010 г. възлизат на 198 млрд. долара, а нетната й печалба на 19 млрд., обяви първоначалното решение на съда за нелегитимно и „неизпълнимо от никой съд, който спазва върховенството на закона.“
Компанията се обърна към федерални съдилища в различни краища на САЩ, тдвърдейки, че е открила доказателства за фалшификации от страна на адвокатите на ищците.
Те от своя страна отричат обвиненията с обяснението, че „Шеврон“ се опитва да отвлече вниманието от доказателствата, които я уличават в замърсяване.
Предисторията
„Тексако“ за пръв път открива петрол в Еквадор през 1967 г. и започва да го добива през 1972 г. в консорциум с държавата. Компанията оперира в страната до 1990 г., като малко след това предава дела си в съвместната компания на еквадорското правителство.
Държавната петролна компания „Петроеквадор“ продължава добива на нефт в района през последните 20 години след изтеглянето на „Тексако“. Преди месец „Петроеквадор“ обяви ,че ще похарчи 70 милиона долара за почистване на петролни замърсявания в района на Амазонка, в това число в райони, свързани със случая „Шеврон“.
Съдебната сага започна през 1993 г., когато срещу „Тексако“ бе заведено дело в американски федерален съд. При обжалване по делото през 2002 г. американският съд се съгласи то да бъде прехвърлено в Еквадор, при условие, че компанията се ангажира да признае решението на местния съд. Съдебният процес в Еквадор започна на следващата година срещу новия собственик „Шеврон“ и беше изпълнен с интриги от самото начало.
През 2009 г. един от съдиите по делото се оттегли, след като беше представен скандален видеозапис, в който той обсъжда случая с двама сенчести субекти, а те го записват с две камери, скрити в часовник и химикалка.
Един от мъжете, записали разговора, беше бивш служител на „Шеврон“. По-късно компанията успя да го отстрани, като го изпрати в чужбина. През октомври 2010 г. съдията, който гледа делото, отново беше сменен с Николас Самбрано, който произнесе решението през февруари.
Какво следва
След като апелативният съд потвърди решението, следващата стъпка за „Шеврон“ е върховният съд на Еквадор.
Компанията, която твърди, че еквадорският съд е корумпиран, смята, че може да разчита и на международна арбитрация. Международните арбитри трябва първо да решат дали да се включат като последна инстанция в станалата вече емблематична международна съдебна битка.
Арбитрацията може да продължи с години, ако се съди по предишни подобни спорове с Еквадор.
В същото време ищците вероятно ще търсят изпълнение на решението на съда в други съдилища в страни по цял свят, където „Шеврон“ притежава по-големи активи. Те ще се стремят към събиране на присъдената им сума, като разширят периметъра на съдебната битка.
Остави коментар