В Държавния музей на Изтока в Москва са представени експонати, които са открити по време на археологични експедиции в Северен Кавказ.
Малко е известно днес за племената меоти – отглеждали са пшеница и ръж, молили са се на Бога на Слънцето, на бурите и светлината, могли са да общуват на разстояние с помощта на огледала и огън. Те са един от народите, населявали някога Северо-Западен Кавказ. Културата на меотите се е развила в началото на желязната епоха. В нейната основа е сложна система от религиозни култове. Златна глава на елен, сребърен глиган, пронизан с гвоздей, пчели и патици – това са атрибути на ритуалите, на които са се принасяли жертви коне.
С финикийски мъниста в Египет са украсявали погребенията на фараоните, а меотите са ги използвали за украшение на конските хамути. Това е култура, в която са се обединили местните, кубанските и северокавказките черти, на която е оказало влияние изкуството на скитите с тяхното изобразяване на зверове и с голямо влияние на Иран и античния свят.
Меч, нож, конски хамут, камшик – това са предмети , които археолозите са намерили в скривалището на гробница на алански военачалник.
Изложбата разказва за живота на мастните народи от началото на V-ти век преди новата ера.
В гробницата на жрица, освен украшения и дрехи, обшити със злато , са открити жертвени животни – кон и малко кученце…
tvkultura.ru
Остави коментар