Автор: Александър Королков, Руски Дневник.
Русия ще създаде аналог на биоморфните роботи на компанията Boston Dynamics (принадлежаща на Google). Поръчката за част от Опитно-конструкторска разработка (ОКР) за два типа такива платформи е публикувана от „ВНИИ „Сигнал“ АД, съставна част от държавната корпорация „Ростех“.
Заявката за участие в конкурса е подадена само от една компания, която и печели договора за провеждането на ОКР на стойност почти 80 милиона рубли (прибл. 2,2 млн. лв.). Победител е НПО „Андроидная техника“, която получи широка известност благодарение на робота SAR-401, който в началото на 2015 г. бе представен на президента на Русия В. Путин и който в медиите бе наречен „бойният аватар“.
Този път, съгласно тръжната документация, на НПО ще му се наложи да свърши за държавната корпорация лъвската част от работата по проектирането на двете „базови платформи за осигуряване придвижването на мобилните биоморфни роботи, в това число и в сложна обстановка“. Масата на първата платформа ще бъде 400 кг (БПМБР400), а на втората – до 120 кг (БПМБР100).
Какъв ще бъде „Рис“?
ОКР получи шифър „Рис-БП“. Съгласно техническото задание, платформите ще притежават „4 ръчково задвижване“, което говори, че бъдещият робот ще се придвижва, както и „зверчето“ на Boston Dynamics, на четири лапи.
„НПО „Андроидная техника“ ще се заеме с разработката на проект за база на биоморфен робот. Базата, освен механична част, трябва да включва бордова информационно-управляваща система, апаратура за техническо зрение и предаване на данни, а също така система за навигация и средство за управление на движение по маяк (за да може роботът, например да следва командира на бойното подразделение).
Товароподемността на БПМБР400 ще достига до 200 кг, а на БПМБР100 – до 60 кг. Това са значително по-малки възможности от тези на американските роботи. Например при собствена маса, аналогична на БПМБР100, американският BigDog може да носи товар от 150 кг.
Полезният товар на БПМБР400 и БПМБР100 ще се състои от разузнавателни средства, платформа за транспортиране на муниции и боеприпаси, устройства за откриване на минни и взривни прегради и дори на оръжия. Освен това, БПМБР400 ще може да евакуира от бойното поле убити и ранени.
Както и изделията на Boston Dynamics, руските роботи ще могат да се придвижват по сложни повърхности, в това число по: пясък с дълбочина до 10 см, трева с височина до 1 м (за БПМБР100 – до 50 см), сняг и локви с дълбочина до 40 см (за БПМБР100 – до 20 см), по заледен терен, в планинска местност и т.н. При това скоростта на двете изделия трябва да достига до 15 км/ч в равнинна местност и до 10 км/ч – по пресечена.
Тук разработваните руски роботи изпреварват американците. Например заявената скорост на разработвания за американските военни Legged Squad Support System (LS3) достига едва 11 км/ч по равен терен, а неговият прототип BigDog може да развие едва 6,5 км/ч.
БПМБР ще преминават от транспортно в бойно положение за 1 минута, а от бойно в транспортно – за 2 минути. В качеството им на силови агрегати се използват двигател с вътрешно горене, електрически генератор и акумулатори. При това, и двете платформи трябва да притежават автономност от 24 часа и възможност с акумулаторите да се придвижват в течение на половин час. Освен това, към роботизираните платформи са предявени достатъчно високи изисквания от гледна точка на радиоелектронната защита.
Руските въоръжени сили ще получат биоморфните роботи след 2020 г.
Планира се до ноември 2016 г. да бъде създаден и да започнат изпитанията на БПМБР400. През вторият етап, който ще продължи от декември 2016 г. до юли 2017 г., ще бъде разработена конструкторската документация за производството на опитните образци. Планира се от август 2017 г. да започнат предварителните изпитания на роботите, които ще продължат до края на 2018 г. И се предвижда едва в периода от януари до юни 2019 г. да се пристъпи към държавните изпитания на готовия образец.
Излиза, че роботът ще постъпи на въоръжение чак след 2020 г. Boston Dynamics „изпипва“ BigDog и създадените на негова основа роботи вече 10 години, и няма никакви основания да се надяваме, че руските предприятия ще успеят да направят това по-бързо.
Остави коментар