Командването на Министерството на отбраната на Руската федерация ще предостави на военните аташета от Алианса допълнителна информация за броя на военнослужещите, техниката и целите на внезапните проверки на боеготовността на армията. Според експерти това ще помогне да се свали градусът на напрежение във взаимоотношения със Запада.
Русия едностранно ще започне да информира по-подробно НАТО за внезапните проверки във Въоръжените сили. Такова изявление направи пред в. „Известия“ заместник-председателят на комитета по отбраната на Съвета на федерацията Франц Клинцевич.
По думите му Москва прави този жест на добра воля и ще предоставя не само информация, предвиждана от „Виенския документ“ за мерките на доверие и сигурност в Европа, който бе ратифициран от Русия през 2011 година.
Освен това за военните аташета ще се провеждат специални брифинги и ще им се предоставя пакет от информация по всички маневри – брой на персонала и техниката, планове и цели на ученията, място на провеждането и т.н.
Както отбеляза Клинцевич, допълнителните мерки трябва да намалят напрежението във взаимоотношенията с НАТО и да покажат на Алианса, че опасенията им спрямо Москва са неоснователни.
Обвиненията на Запада
Военните учения в Руската федерация през последните години редовно предизвикват вълна на неодобрение в страните от Северноатлантическия алианс.
Според мнението на ръководителя на НАТО Йенс Столтенберг, Русия подкопава „прозрачността и предсказуемостта“ на обстановката в Европа, когато провежда военни маневри на територията си. По-специално, когато прави внезапни проверки на боеготовността в съответствие с пункт 42 на „Виенския документ“ (той позволява на страната да информира съседите си за военнополеви учения, когато те станат факт, а не 42 седмици предварително).
Както разказа за „Руски дневник“ деканът на Факултета по световна политика и икономика към НИУ ВШЕ (Национален изследователски университет – Висша школа по икономика) Сергей Караганов, обменът на информация ще става в бъдеще в двустранен формат.
– „Виенският документ“ и предхождащите договори се създаваха при напълно различни геополитически условия, технологии, а главно на съвършено друго равнище на доверие. Взаимното разбиране на партньорите през 80-те и 90-те беше в пъти по-високо, включително и от страна на Русия. Мисля, че не е необходимо да се допълват старите документи, а да се изработят нови в съответствие с условията на времето –отбеляза експертът.
По думите му първо геополитическите играчи трябва да водят неофициални преговори и едва след това техните резултати могат да бъдат формулирани на книга.
„Диалогът Русия – НАТО в политическия формат, какъвто беше преди, е безсмислен. Резултати може да дава само прекият контакт между военните, когато ръководството на страната поставя конкретни задачи по търсенето на решения по едни или други въпроси. Този разговор трябва да се води при закрити врати и за реални неща, а не с политико-пропагандистки методи от екраните на телевизорите“, допълни Караганов.
Още една стъпка към изграждането на отношенията ще стане включването на транспондери (система за разпознаване „свой-чужд“ – бел.ред.) на военните самолети на Алианса и Русия, които патрулират в неутралните води и край държавните граници.
Остави коментар