Вестникът отбелязва, че преразглеждане на съществуващото споразумение ще спомогне за укрепване на доверието между Япония и Русия и засилване на двустранното сътрудничество в областта на сигурността. Освен това, пише „Иомиури”, в японското правителство се надяват, че задълбочаването на взаимното разбирателство чрез военни обмени в бъдеще ще доведе до решаване на териториалния спор.
Сдържаният оптимизъм на японските журналисти споделя и водещият руски експерт-ориенталист, бившият посланик на Русия в Япония Александър Панов:
– Разширяването на отбранителното сътрудничество е изгодно и за Русия, и за Япония. Първо, ситуацията в Азиатско-тихоокеанския регион е нееднозначна: тук има механизми за съвместно обсъждане на военната ситуация, отсъства транспарентност на военната политика. Активизирането на руско-японското отбранително сътрудничество е един от елементите, който може да подобри тази ситуация.
Второ, сега Япония се намира в значителна степен в изолация в региона. Това се отнася до отношенията й с Южна Корея и Китай. Подобряването на отношенията с Русия, в това число чрез разширяване на военните контакти – това е стъпка за излизане от тази изолация. Освен това, чрез военните контакти с Русия, Япония иска да демонстрира, че тя не извършва нищо страшно в новата си отбранителна политика. Това е своего рода отговор на звучащата по адрес на Япония критика по повод на това, че тя иска да преразгледа девети параграф на конституцията и има намерение да повиши равнището на своята армия и да осъществява правото на колективна самоотбрана.
Александър Панов допуска, че с помощта на активизиране на военните контакти с Русия, Япония би искала да компенсира дисбаланса, предизвикан от развитието на отношенията на Русия с Китай. Но тази задача е неизпълнима, смята експертът. Той също не смята, че развивайки военни контакти с Япония, Русия може да попадне в капан и да развали отношенията си с Китай:
– Още на първата среща във формат 2+2 през декември 2013 година беше ясно заявено, че ние разглеждаме руско-японските отношения като чисто двустранни. Това не е в ущърб на никаква трета страна – нито за САЩ, нито за Китай. Това са самостоятелни обмени и няма никакви опити да се скарат Русия с Китай, или Япония със САЩ.
Най-накрая Панов отбелязва, че развитието на двустранното руско-японското сътрудничество в областта на отбраната се вписва в нормалния подход към териториалния спор, който може да бъде решен единствено на фона на развитие на двустранните отношения, в това число и във военната сфера.
Остави коментар