Граф Лев Николаевич Толстой се ражда на 28 август (9 септември) през 1828 година в провинция Тула, Русия, село Ясна Поляна. Един от най-известните руски писатели, той е родоначалник на религиозно направление, наречено „толстоизъм“.
Родът Толстой е много древен и датира още от 1351 г. Прадядо му – Пьотър Андреевич Толстой, бил ръководител на тайната царска канцелария.
Той е първият, отказал се от авторското си право, противник на държавната система, отлъчен от църквата, заради незачитане на религиозните авторитети. Отказва Нобелова награда, презира парите, винаги e на страната на онеправданите и отрудени селяни. Лев Толстой завещава на поколенията над 165 000 страници ръкописи и произведения в 90 тома. Щастието, което търси в продължение на цял живот, писателят намира в една проста дума – добро. Ето някои интересни факти от живота и творчеството на най-великия романист, когото светът познава.
Лява ръка, дясна ръка
„Най-великите истини са най-простите.“ Лев Толстой еднакво добре си служел и с двете ръце, а да се отличи кое е написал с дясната и кое с лявата, било съвършено невъзможно. Някои намират в този факт отговор на въпроса, какво е помагало на Толстой в неговата така обемна и детайлна творческа работа. Когато се уморявал за пише с дясната си ръка, писателя се доверявал на лявата.
Игрите.
„Нямам всичко, което обичам. Но обичам всичко, което имам.“ В юношеските си години, геният на руската литература се славел като хазартна личност. В игра на карти със свой съсед, загубил наследственото си имение – чифликът в Ясна Поляна. Това не било просто къща, а родният дом на писателя, мястото, където преминало детството му, и за което цял живот си спомнял с носталгия.
Вегетарианец
„Работата не е в това да се знае много, а в това да се знае най-нужното.“ Едно посещение на Толстой в кланицата в Тулска област и агонията на животните в нея, отказало писателя от навика да яде месо завинаги. „Моята храна се състои от гореща овесена каша, компот от сушени плодове и малко пшеничен хляб“, споделя той. Вегетарианството дошло при Толстой с новия му поглед към света – духовното възкресение и пълното отричане на насилието във всичките му форми и проявления. Този личен избор бил свързан и с Божията заповед „Не убивай!“. Последните 25 години от живота си, Толстой пропагандирал идеите на вегетарианството, а мислите му по тази тема, намерили израз в написаната през 1892 г. статия „Първата стъпка“ и дописките в списание „Вегетарианство“.
Семеен мъж
„Без любов се живее полеко. Но без нея няма смисъл.“ Толстой бил човек влюбчив. Преди женитбата си със София Андреевна, имал безброй любовни романи. Малко преди сватбата си, дал на бъдещата си невеста да прочете дневникът, в който били описани всичките му похождения и увлечения. 18-годишната София била в истински ужас от откровенията на Толстой. Тя запомнила това за цял живот, а той искал само да изчисти всички тайни помежду им.
Приятелят.
„Светът се движи напред благодарение на тези, които страдат.“ Толстой обичал да общува с Чехов и Горки. Познавал и Тургенев, но не се случило така, че да станат приятели. Бурен спор, сблъскал техните крайно противоположни убеждения и едва не се наложило, всичко да бъде решено с дуел. 20.11.2016 г.
Наставникът
„Всеки мечтае да промени света, но никой не си поставя за цел да промени себе си.“ Лев Тостой проявявал жив интерес към Индия и ведическата философия. Неговата концепция за „непротивене на злото с насилие“, впечатлила младия Ганди, който впоследствие оглавил националистическото движение в Индия и по мирен път извоювал независимостта й от Англия през 1947 година.
Писателят
„Всички правят планове, а никой не знае дали ще доживее до вечерта.“ Знаменитият роман „Война и мир“, първоначално бил наречен „1805 година“, после „Всичко е добре, когато свършва добре“ и „Три епохи“. Изследователите на Лев Толстой твърдят, че романът е пренаписван осем пъти, а отделни негови епизоди – повече от 25 пъти. Самият Толстой имал скептично отношение към своите романи, в това число и към „Война и мир“. През 1871 г., той пратил писмо до поета Афанасий Фет: „Колко съм щастлив, че никога повече няма да пиша многословни глупости по подобие на „Война и мир“.
Просветител
„Всичко идва при този, който умее да чака.“
Толстой два пъти пътувал в чужбина – през 1857 и в края на 1860 година. Отчасти от любопитство, но и да се запознае със западноевропейските методи на образование. Така стига до извода, че образованието в Русия е организирано неправилно още в основата си и поспециално – това на селските деца. Толстой учредява училище за деца в родната си Ясна Поляна. Започва да списва и педагогически вестник, където прокламира своята образователна теория и съставя няколко учебника за начално обучение. Известен е като автор на „Азбука“, „Нов буквар“ и „Руски книги за четене“, които достигат до няколко поколения деца.
Толстой е сред най-впечатляващите полиглоти – владеел е руски, английски, френски, немски, италиански, полски, чешки, сръбски, гръцки, холандски, турски и български. Това много му помагало в работата.
По материали на Diletant.ru
Превод и адаптация: WEBstage
Снимки: livejournal.com
Остави коментар