Сътрудничеството излиза извън петролните традиции
Миналата седмица в Техеран се състоя заседание на Руско-иранската междуправителствена комисия за сътрудничество. В резултат на разговорите бяха постигнати договорености в различни сфери на икономиката — от доставките на зърно до строителството на жп пътища и електростанции, с общ обем на инвестициите 8,4 млд. евро. При изпълнение на договорите Москва и Техеран смятат да се придържат към разплащане във валутите на двете страни.
Руската компания „Технопромекспорт” и иранската „Таванир” например, подписаха споразумение за намеренията за сътрудничество в електроенергията. Двете страни обсъдиха и възможностите за сделка „Петрол срещу електростанции”. „Става дума за изграждането на 10 големи енергоблока с обща мощност около 3000 МВт, на линии далекопроводи и подстанции”, заяви министърът на енергетиката Александър Новак.
„Технопромекспорт”, „Интер РАО” и нейната дъщерна компания „Интер РАО експорт” смятат да участват в няколко електроенергийни проекта в Иран, свързани със строителството и модернизацията на електростанция и доставката на оборудване. „Остава в най-близко бъдеще да уточним изходните данни и тогава компаниите ще представят своите технически и търговски предложения. До седмици те ще бъдат готови да седнат на последния кръг преговори за обсъждане на търговската страна от споразуменията”, поясни Новак. Електроцентралите са само един от параметрите на състоялите се разговори. Сред останалите теми бяха също организация на металургичното производство, сглобяване на автомобили и селскостопанска техника, увеличаване на предлагането на торове и покупка на плодове и зеленчуци, съобщи ИТАР-ТАСС.
Обединената зърнена компания (ОЗК) на Русия е готова да осигурява на Иран доставки от 2 – 3 млн. т жито годишно, като се има предвид, че иранският зърнен пазар поема близо 6 млн. т., заяви първият зам.-шеф на компанията Андрей Гормах. Според него в тази сфера особен интерес за Техеран представлява сътрудничеството с Волгоградска област, Краснодарския и Ставрополския край.
В дневния ред на преговорите в Техеран включваше и въпроса за възможното производство на самолети „Ту” в Иран. Москва е направила конкретни предложения за изграждането в Иран на производствени мощности в този сектор.
Особен интерес предизвикаха съобщенията на някои медии за водените в Техеран преговори по сделката „петрол срещу ток, стоки и услуги”, съобщи ИТАР-ТАСС. Според тези източници първият етап на преговорите бил в процес на обсъждане и можел да достигне 5 млрд. долара. Александър Новак обаче отрече подготовката на такава сделка в момента да е в ход. „Не става дума за доставки на ирански петрол в Русия. Има предложение за участието на руски посредници в реализацията на ирански нефт”, заяви той. Според експерти това би бил най-изгодния за двете страни механизъм при взаимните разплащания.
Според източници на Ройтерс предварителните параметри на евентуалната сделка „петрол срещу ток, стоки и услуги” предвиждали оборот от 1,5 млрд. долара месечно. Иран бил готов да доставя до 500 000 барела петрол на ден в замяна на руски стоки и оборудване. Москва от своя страна ще препродава иранския петрол в трети страни — например в Китай. Агенцията припомня, че още през юни компанията „Технопромекспорт” е преговаряла с Иран за изграждането на седем термални и водноелектрически централи с общ капацитет от 5 650 МВт за 12,2 млрд. долара.
Русия и Иран може да увеличат търговския си стокообмен десет пъти и да достигне 15 млрд. долара годишно, заяви иранският министър на петрола Бижан Намдар Зангане. „Трябва да изтърсим натрупалата се вековна прах и да сътрудничим в нови сфери като металургията, транспорта, комуникациите и др.”, предложи Александър Новак. Иран е готов да предостави на руската страна технологии и оборудване в изграждането на водни съоръжения и на циментови заводи. Техеран смята, че двете страни биха могли да участват заедно с различни общи проекти в трети държави. Иран настоява за облекчаване на двустранния визов режим и формалностите на митницата в Астрахан.
в. Русия днес
Остави коментар