Десетте най-стари градове на Подмосковието – Волоколамск

На запад от Москва се намира древният град Волоколамск, чийто исторически център е разположен на брега на река Городня, приток на Лама. Той е най-старият град в Московска област. По-рано, преди XVIII в., се е наричал Волок, Волок Ламски. Името произлиза от географския руски термин „волок“ –  участък от сушата, разположен между две реки и езера, с проход, през който са прекарвани кораби.

В руските летописи градът се споменава още през 1135 година. Смята се, че той е по-стар  от Москва с 12 години. Волоколамск е бил важен търговски път от Новгород към московските и рязанските земи.

Волоколамският Кремъл

Главната забележителност на града е Волоколамское городище, в центъра на което се намира Волоколамският Кремъл – уникален паметник на архитектурата и историята. Сред добре запазените земни валове се намира архитектурен ансамбъл, включващ Съборът „Възкресение Христово“ (XV в.), Николският събор (XIX в.), петстепенната камбанария (XVIII в.), с ограда от края на XIX – началото на XX в.

Възкресенският събор на Волоколамския Кремъл се смята за едно от най-добрите архитектурни съоръжения на XV век. Построен е по заповед на княз  Волоцки около 1480 г. През 1853-1862 г., в памет на загиналите в Кримската война, е построен Николският Събор. Двата храма, стоящи един до друг, представляват единен комплекс. Със същата цел през 1880 г. между двата събора е построена висока петстепенна камбанария. По същото време съборният комплекс е ограден с метална ограда с тухлени колони и ъглови кули.

Йосифо-Волоцкият манастир

Йосифо-Волоцкият манастир е православен мъжки ставропигиален манастир. Разположен е в село Теряево, Волоколамски район, Московска област, на 16 км североизточно от град Волоколамск. Манастирът е основан през 1479 г. от преподобния Йосиф в името на Успението на Божията майка. Йосиф Волоцки (14 ноември 1439 г. – 9 септември 1515 г.) е светец на Руската православна църква. Той произхожда от благородническо семейство. През 1459 г., на около 20-годишна възраст, решава да стане монах.

Игумен Йосиф е бил талантлив църковен писател. Той е автор на книгите „Послание до иконописеца“, „Просветител“ и няколко послания. Заемал е активна житейска позиция и е участвал в обсъждането на актуалните за онова време въпроси на църковно-държавните отношения.

В книгата си „Просветителят“ и в редица послания Йосиф Волоцки, спорейки с друг аскет, духовния водач на „нестяжателите“ Нил Сорски, отстоява законността на манастирската поземлена собственост, защитава необходимостта от украсяване на църквите с красиви стенописи, богати иконостаси и изображения.

Идеите и мислите на Иосиф са оказали огромно влияние на живота и културата на Московската държава, а манастирът е символ на неговите идеи.

Волоколамската икона на Божията майка XVI век.

 Волоколамската икона на Божията майка (известна още като Волоколамска Богородица) е чудотворно копие на образа на Владимирската икона на Божията майка от XII в., изработена през 1572 г. за Йосифо-Волоцкия манастир „Свето Успение Богородично“, по поръчка на Малюта Скуратов, сподвижник на Иван Грозни по време на опричнината. В сравнение с оригинала, Волоколамската икона е допълнена с изображения на двама светци и архангелите Михаил и Гавраил.

 Волоколамската църква Покров на Пресвета  Богородица

Покровската църква е разположена недалеч от Кремъл. Храмът е построен през 1695 година по заповед на майката на Петър I – царица Наталия Кириловна.

В интериора на храма има икони от XVIII век и дървена скулптура на Николай Можайски.

Други забележителности на Волоколамск

През 1941 годиона на разклона Дубосеково до село Нелидово се е провел легендарният бой в отбраната на Москва между съветската 316-а стрелкова дивизия (по-късно 8-а гвардейска дивизия), формирана в градовете Алма-Ата, Казахска ССР, и Фрунзе, Киргизска ССР, под командването на генерал-майор И.В. Панфилов (преди това военен комисар на Киргизката ССР) и 11-а танкова дивизия на немско-фашистките войски. Героите панфиловци не са допуснали немските войски да стигнат до шосето Волоколамск-Москва. През 1975 година на мястото на боя е издигнат мемориален ансамбъл „Подвигу 28“

Паметници за Великата Отечествена война

Паметник на Александър Сергеевич Пушкин и Наталия Гончарова „Поет и муза“

 

Источник:

http://www.votpusk.ru/country/dostoprim_info.asp?ID=1626#ixzz3JWNouWXq

http://culttourism.ru/moscow_region/volokolamsk/memorial_geroyam-panfilovtsam.html

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%84_%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%86%D0%BA%D0%B8%D0%B9

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D1%81%D0%BA

https://www.flickr.com/photos/objectifest/albums/72157626987682398/with/5844212395

error: Съдържанието ни е авторско!