Инженери от Отдела за иновативни материали в Томския държавен университет съвместно с колеги от РАН, разработват нов вид гъвкави слънчеви батерии на базата на клетката на Гретцел. От новите гъвкави батерии може да се шият дрехи, излъчващи електроенергия и топлина. Ноу-хауто е много актуално за климатичните условия в Сибир, където слънчевите дни са много малко през цялата календарна година.
Клетката на Гретцел представлява трето поколение фотоволтаични технологии. Изработва се от евтини материали и не се нуждае от сложно оборудване. Австриецът Михаел Гретцел е получил за това свое изобретение Премия на хилядолетието в областта на техниката.
За основа на батериите, разработени от руските учени, служат оксидни наноматериали и техни композиции. Разтворите, от които се получават оксидни композиции може да се нанасят на най-различни носители — тъкани, метални и полимерни материали, на тънко стъкло. След процеса на изпичане, на повърхността на носителите се образува много тънко покритие със свойства за преобразуване на слънчева светлина в електроенергия.
„Нашата технология е приложима в различни сфери — в бита, селското стопанство, военната промишленост и други. Например, гъвкавите батерии може да се използват в полеви условия, да се носят на поход, както и за зареждане на лаптоп или мобилен телефон. Такъв вид източник на електроенергия е много удобен за транспортиране, тъй като той може да се навива на руло, съответно да се носи в сак. Другият перспективен вариант е създаването на тъкан със свойства за генериране на топлина посредством слънчева светлина. Дрехите от такава тъкан ще бъдат леки, но същевременно и много топли. Това е оптимален вариант за хора, работещи в Арктика или на Север в сурови климатични условия”, разказва ръководителят на лабораторията за „Полифункционални материали” Людмила Борило.
Технически сложността в създаването на такава тъкан се заключава само в едно: трябва да се разработи нискотемпературен метод за получаване на наночастици на оксиди и техни композиции, за да може наночастиците при процес на изпичане да могат да се закрепят надеждно към структурата на материала и да не се измиват при пране или в процес на експлоатация.
Особеността на слънчевите батерии, създавани в Томския държавен университет се състои в това, че те, за разлика от своите силициеви „събратя”, са по-леки и по-евтини. Другото важно предимство на тези сенсибилизирани слънчеви клетки е тяхното свойство за генериране на електроенергия дори в облачно време. Това предимство е много актуално за климатичните условия в Сибир.
Руските специалисти от Томск създават полифункционални материали и работят в пресечна точка с няколко науки: химия, физика и биология. Освен това, отделът има в архива си най-различни изобретения в областта на медицината, електрониката, осветлението, ефективните катализатори, строителните материали та чак до слънчевата енергетика.
Остави коментар