Поредният голям енергиен проект в България се оказа пред закриване. Този път той е американски. Премиерът Бойко Борисов заяви, че за строителството на нов, седми блок на АЕЦ „Козлодуй” в страната няма пари.
Нека припомним, че предишното правителство без конкурс, без обсъждане и прочее процедури, общоприети за такива важни проекти, сключи с американската компания Westinghouse договор за изграждане на VII блок на АЕЦ „Козлодуй”. Решението се представяше като алтернатива на възобновяването на строежа на атомната централа „Белене” по договор с Русия. През лятото на 2014 г. бе създадено смесено българо-американско предприятие за изграждане на VIIблок.
За възможните проблеми по реализация на американския проект местни и международни експерти говореха от самото начало. Преди всичко това се отнася до планирания за изграждане реактор АР-1000, който до днес никъде не се използва. С такива реактори Westinghouse строи две централи в САЩ и две в Китай, но опит от тяхната експлоатация все още никой в света няма. Освен това до неотдавна все още не бе ясна окончателната цена на проекта. Едва миналия месец американците обявиха, че „базовата цена” на строежа на енергоблока ще е 7,7 млрд. долара. С други думи, в перспектива тя може да нарасне. В „замразения” с явни политически мотиви проект „Белене” всеки от двата планирани блока щеше да е по-евтин. Освен това руският проект предполагаше до 30 процента от оборудването на АЕЦ да се произвеждат в България, което щеше да създаде работни места. Американците въобще не предвиждаха използването на български компоненти.
София може и да е била готова да приеме заявената цена, но ако друг я плати. В споразумението обаче е договорено, че българите не само финансират 70 на сто от сделката, но и изкупуват останалите 30 процента година преди пускането на блока. Това обстоятелство предизвика доста съмнения от самото начало. Сега, когато бюджетът на страната се пука по шевовете, такива разходи просто не са по джоба на България.
Това се опита да обясни пред парламента Бойко Борисов. С други думи, пари няма, но София е готова да реализира проекта, ако Westinghouse се прояви не само като търговец, но и като съинвеститор и заплати скромните 49 на сто от цената, които България няма да изкупува. На прогнозите за закриване на енергопроекта президентът на американската компания Дани Родерик реагира мигновено: Westinghouse продължава преговорите със София. Шефът на Комисията по енергетика в парламента Делян Добрев обаче заяви, че никакви преговори не се водят. Той нарече проекта авантюра и подчерта, че страната трябва да преразгледа споразумението с американците. Наблюдатели предполагат, че двете страни искат да запазят фасон: на българския премиер му е неудобно да откаже на американците, а от Westinghouse искат да има поне един реализиран проект в Европа. Вероятността София да остане и без инвестиции, и без реактор е голяма.
(„Российская газета”)
Остави коментар