Разширяването на НАТО на изток стана причина за това, че в световната политика и до днес се запазват отношенията, характерни за времената на Студената война. Това заяви руският президент Владимир Путин в интервю за немското издание Bild, предаде ТАСС.
Путин припомни думите на известния немски политик от втората половина на ХХ в. Егон Бар, заемащ през различните години пост на министър за специални поръчения и министър на икономическото сътрудничество на ФРГ, за взаимоотношенията на Европа, САЩ, НАТО и СССР. „Той беше изключително интелигентен човек. Той видя в това (неразпространението на НАТО в Централна Европа и по-нататък на изток) дълбок смисъл, бе убеден в това, че форматът трябва да се промени изцяло, да се избяга от времената на Студената война“, припомни Путин. „И ние не направихме нищо за това“, констатира той.
В интервюто Путин сподели с журналистите цитати от беседите на съветското ръководство с немските политици през 1990 г., които никога по-рано не са били публикувани. „Това са работни срещи на немските политици (вицеканцлера на ФРГ Ханс-Дитрих) Геншер, (федералния канцлер на ФРГ Хелмут) Кол, (бившия министър на икономическото сътрудничество на ФРГ Егон) Бар със съветското ръководство: (Михаил) Горбачов, господин (Валентин) Фалин, който според мен тогава оглавяваше международния отдел на ЦК, – поясни руският президент. – Това никога не е било обществено достояние“. По думите на Путин, на тази среща Бар е предупредил: „Ако при обединяването на Германия не се предприемат решаващи стъпки за преодоляването на разделянето на Европа на враждебни блокове, развитието може да приеме доста неблагоприятен характер, обричащ СССР на международна изолация“. Руският лидер отбеляза, че на тази среща Бар е предложил конкретни стъпки, в това число е говорил за необходимостта от създаването в центъра на Европа на нов съюз. „Тя (Европа) не трябва да се движи към НАТО. Цяла Централна Европа, включително Източна Германия или без нея, трябваше да се обедини в отделен съюз с участието и на Съветския съюз, и на Съединените щати“, разказа Путин.
„Какво се случи всъщност? Случи се това, за което предупреждаваше господин Бар. Той предупреждаваше за това, че не трябва да се развива военна структура на изток. Трябва да се създаде нещо общо, обединяващо цяла Европа. Нищо подобно не се случи, а точно обратното – случи се това, за което той предупреждаваше: инфраструктурата на НАТО започна да се развива на изток и се разшири“.
„Ние направихме всичко неправилно, от първите стъпки, ние не преодоляхме разделението на Европа, – отбеляза руският лидер. – Берлинската страна падна преди 25 години, но разделението на Европа не бе преодоляно, невидимите стени бяха просто преместени на изток“. Според Путин това е създало предпоставки за бъдещи взаимни упреци, неразбиране и кризи.
Руският президент припомни и думите на американските и европейските политици, които уверяваха, че страните имат правото сами да избират начина, по който да гарантират своята сигурност. „Да, ние знаем това. Това е истина, – подчерта Путин. – Но е истина и това, че другите страни имат правото да приемат решение да разширяват собствената си организация и да не разширяват, да действат така, както те самите считат за целесъобразно от гледна точка на гарантирането на всеобщата международна сигурност. И водещите членове на НАТО можеха да кажат: не, ние се радваме, че искате да се присъедините към нас, но ние не възнамеряваме да разширяваме организацията си, ние виждаме по друг начин бъдещето на Европа“.
По думите на руския президент, през последните 20-25 години, особено след разпадането на СССР, когато е изчезнал вторият център на силите в света, „е възникнало желанието да се получи пълно удоволствие от едноличното пребиваване на върха на славата, властта и благополучието“. „И изобщо вече нямаше никакво желание да се обръщат нито към Международното право, нито към Устава на ООН, – констатира той. – Там, където те им пречеха, веднага се обявяваше, че ООН е остаряла“.
Желанието на Запада да „царува“
Путин отбеляза също така, че придвижването на НАТО на изток е било предизвикано от желанието на Запада да „царува“, което е и станало причина за сегашните кризисни ситуации в света. Такава гледна точка изрази руският президент, запитан възможно ли е според него Северноатлантическият алианс да се откаже да приема в състава си източноевропейски страни.
„Разбира се“, каза Путин. „Какво, нима в устава на алианса е написано, че НАТО е задължена да приема всички, които поискат? Не“, отбеляза руският президент. Той подчерта, че при наличието на политическа воля алиансът може да постъпва към въпроса за приемането на нови страни както поиска.
„Не искаха просто (да се откажат от разширяването – бел. ТАСС). Искаха да царуват. Настанили са се на този трон. И какво следва? Сега обсъждаме кризисни ситуации“, заключи Путин.
Той добави, че ако вместо това, в началото на 1990-те на Запад бяха решили да постъпят така, както е предлагал „старият умен немец, господин Егон Бар“ – а именно, „ако бяха създали нещо ново, обединяващо Европа“, то „и такива кризи нямаше да има“. Според Путин, „ситуацията би била друга“, а възникналите в нея проблеми, вероятно „не биха придобили подобна острота“.
РФ е предупредила НАТО за грешки
Путин заяви също, че Русия се е опитала да предпази НАТО от погрешни действия в Либия и Ирак, но никой не я е послушал и тя е била обвинена в антизападна позиция.
„Ние активно възразявахме срещу това, което се случваше, например в Ирак, в Либия и други страни. Ние казахме: не трябва да се прави това, не трябва да се намесва тук и да се правят грешки“, каза той. „Никой не ни послуша! Напротив, считаха, че ние заемаме някаква антизападна, враждебна към Запада позиция“, припомни руският президент. „А сега, когато вие имате стотици хиляди, вече милион бежанци, как мислите, дали позицията ни е била антизападна или прозападна?“, зададе Путин въпрос към журналиста.
Руският президент засегна и темата за системата за противоракетна отбрана, която се развива в Европа под предлога, че е за противодействие на иранската ядрена заплаха. Путин припомни думите на американския президент Барак Обама, казани през 2009 г., за това, че ако ядрената заплаха от Иран престане да съществува, то не би имало никакъв стимул за създаването на система за ПРО.
„Договорът с Иран е подписан, в момента се разглеждат въпросите за снемането на санкциите, всичко е поставено под контрола на МААЕ, първият уран се внася на територията на Русия за преработка. – каза руският президент. – А системата за противоракетна отбрана продължава да се развива“. Путин припомни, че съответните двустранни отношения на САЩ са подписани с Турция, Румъния, Полша и Испания.
Остави коментар