Икономиката на Русия може да спечели от неголямото повишение на средногодишната температура

Промяната на климата на Земята все по-силно влияе на световната икономика. От времето зависи не само селското стопанство, но и горивно-енергийния комплекс, транспортът, комуналната сфера. Икономическите загуби от суша, наводнения, тайфуни и урагани се оценява в трилиони долари.

Експерти от Световния икономически форум посочили главните глобални рискове – всяка година поради промени на климата, световната икономика губи 1,5% от БВП, или 1,2 трилиона долари. Към 2030 година тези показатели ще се увеличат два пъти, като за най-бедните държави на света, икономическите загуби могат да достигнат до 11% от БВП.

Така например, повишаването на температурата с 1,5 градуса в страните на Централна Азия заплашва с намаление на реколтата и сериозни загуби за селското стопанство. Доходността на отрасъла може да падне почти два пъти, което ще разруши и без това слабата икономика на региона. Еколози отбелязват, че в зоната на риска попада широка ивица от страни – от Португалия до Източен Китай, а също твърде обширни територии на Африка, Азия и Латинска Америка.

Въпреки това учените смятат, че поради промяната на климата някои страни, особено северните, ще извлекат изгода от това. В частност, икономиката на Русия може да спечели от неголямото повишение на средногодишната температура, посочва икономистът Сергей Хестанов:

– Руската икономика може да извлече потенциални изгоди от два фактора. Първо, за сметка на затоплянето до известна степен ще се разшири територията, пригодна за земеделие. Второ, и което е важният фактор, – това е промяна на границите на многогодишните ледове.

През последните десетилетия Северният морски път стана по удобен за преминаване на кораби от обикновена класа. Съответно се увеличава интересът към Северния морски път като транспортна артерия и благодарение на затоплянето, по този маршрут ще могат да се движат обикновени товарни кораби. А като се има предвид, че пътят от Юго-Източна Азия за Европа по Северния морски път е значително по-къс, отколкото през Суецкия канал, и преминава през безопасна от пиратство зона, Русия може да извлече от това значителна икономическа изгода.

Климатолозите призовават властите на държавите на света още сега да започнат да се готвят да живеят в нови природни условия. Голямо внимание трябва да се отделя на развитието на инфраструктурата на крайбрежните територии: строителство на диги, насипи за защита на бреговата зона от наводнения и ерозия на бреговете. Адаптационните мерки ще помогнат не само да бъдат намалени негативните последици от промяната на климата, но също ще донесат допълнителна изгода за икономиката.

.

error: Съдържанието ни е авторско!