Десетте най-стари градове на Подмосковието – Можайск

DCIM116GOPRO

Можайск – свещеният град на Русия

Можайск е един от най-старите градове в Московска област. Разкопките, проведени от Института по археология на Академията на науките на Руската федерация на територията на Можайския Кремъл, разкриват ранни пластове на градското селище (XI-XII в.), свидетелстващи за дългата му история.

По мнението на много историци, основатели на Можайск са били тайнственото племе голяди – номади, които са се преместили от Византийското причерноморие до балтийското устие на Неман и са били древни елини ( наричани гелони). Те са населявали земите на горските обитатели – будини и са описани от древногръцкия историк Херодот още преди новата ера.

Можайск е споменат за първи път в руските летописи през 1231 г. В началото на XIV в., през 1303 г., той е присъединен към Москва, става част от Московското княжество и дълги години е крепост на западните граници на Московското княжество.

През 1389 година владетел на града е княз Андрей, синът на Дмитрий Донской. При него са се секли собствени можайски монети, строили са се каменни храмове, основавали са се манастири.

Храмът „Св. Йоаким и Св.Анна“ в Можайск е построен през 1867-1871 г. върху основите на белокаменна църква от края на XIV в. Великолепният храм с бледорозов цвят е красив както отвън, така и отвътре. Външно църквата е украсена с живопис.

В съседство с Храма се намира  старинната църква на Ахтирската икона на Божия майка, построена през XVI век.

Историческа гордост представлява Можайският кремъл, разположен на хълм, от който се вижда целият град. От летописни източници е известно, че крепостта, съществувала през XII в., е била отбранителен пост. През 20-те години на XVI в. воеводата княз Дмитрий Михайлович Пожарский построява в Можайск каменен Кремъл по образец на московския Китай-Город.

Понастоящем на територията на Кремъл се намират два събора. Вдясно се намира най-старият Петропавловски събор. Построен през XIV в. от бял камък, два века по-късно е подновен в същите форми, но с тухли.

Вляво е Николският събор.

С Николския събор е свързано почитането на прочутата икона на свети Николай Можайски. Легендата разказва, че някога, когато градът бил обсаден от монголите, в небето се появило видение на свети Николай в ослепително сияние, застанал над градския събор. В едната си ръка Божият избраник държал меч, готов да се спусне върху главите на враговете, а в другата – образа на Можайск като знак, че градът е под негова закрила. Изплашени от страховития вид на небесния закрилник, враговете побягнали в страх. В чест на това събитие жителите на Можайск построяват храм „Свети Николай“ и поръчват специална икона, изобразяваща светеца във вида, в който се е явил на враговете. Малко по-късно се появява и скулптура на Николай Можайски, изработена от дърво. Днес оригиналът, датиращ от края на XIV – началото на XV в., се съхранява в Държавната Третяковска галерия, а копието се пази в Николския събор.

Първоначалният храм за чудотворния образ на Никола Можайски, построен през XVII в., е преустроен през 1779-1814 г. в Новониколския събор. Съборът не се вписва в никакви канони за православен храм: украсен е с триетажна камбанария със шпил, изящни ротонди, тесни прозорци, кулички, звезди на Давид, триъгълници и пирамиди със сфери. Той не прилича на много руски църкви, историята на изграждането му крие много тайни (от непропорционалните размери на стените до загадките с автора и благодетеля на проекта). Някой активно открива тук масонски символи (те са отговаряли на духа на времето на строежа) и кодирани послания, а някой просто се възхищава на тази постройка и се покланя на Николай Чудотворец.

Едни от най-старите съоръжения в Можайск са сградите на Лужецкия ферапонтовски манастир, основан в началото на XV в. Манастирът е основан от свети Ферапонт Белозерски, ученик на Сергий Радонежски, по молба на княз Андрей Можайски. Това става през 1408 г. Архитектурният ансамбъл на манастира включва събора „Рождество на Пресвета Богородица“ от XVI в., редица църкви, камбанария и манастирски килии. Запазени са и основите на Ферапонтовия храм, под който е погребан основателят на манастира Ферапонт Белозерски.

Във всички времена Можайската земя е носела тежкото бреме да защитава столицата, да дава твърд отпор на нашествениците и да спасява Русия от чуждо потисничество.

В годините на Руско-литовската война Можайск е бил център на сбора на руските воеводи.

През 1560-те години по време на военните действия в Ливония, цар Иван Грозни направил Можайск своя резиденция. Тук той приемал шведски, датски, немски и полски посланици, тук воеводите и казашките атамани му докладвали за полските и литовските погранични региони с Русия.

През 1564 той е присъствал на освещаването на дъбовата Църква Успение Богородично, която заповядал да се изгради срещу неговоя дворец в Можайск.

https://rusofili.bg/wp-content/uploads/2024/01/myshkino.jpg

През 1608 г. Можайск е бил завладян от Лъже-Дмитрий II.  През 1610—1614 г. градът се намирал под властта на полския принц Владислав.

Бородинската битка

В началото на XIX век градът отново става център на бойни действия, този път срещу  армията на Наполеон. Главното сражение в Отечествената война 1812г. е станало на полето около село Бородино.

На 27 август, след Бородинската битка, войниците на Наполеон влезли в Лужецкия манастир.  При отстъпването си французите опожарили  манастира. Градът бил напълно разрушен.

В средата на октомври по стария Смоленски път отстъпвала деморализираната армия на Наполеон.

https://rusofili.bg/wp-content/uploads/2024/01/bor_pole.jpg

Бородинско поле. Основният паметник на мястото на батареята на Раевски

През 1812 година полският композитор Курпинский К.К. композирал музика за оркестър под название «Битката около Можайск».

На Бородинското поле се намира и Спасо-Бородинският женски манастир. Основан е от Маргарита Тучкова, която през 1820 г. построява църквата „Спас Неръкотворни“ на мястото, където загива съпругът й, участник в битката при Бородино. През 1838 г. църквата, която привлича много монахини, е превърната в Спасо-Бородински женски манастир, а Маргарита Тучкова приема монашество с името Мария и става игуменка на манастира.

Годините на Великата Отечествена война

Градът е тясно свързан с героичните събития в битката за Москва в периода 1941- 1942 година.

На 7 май 2012 г. с указ на президента В. В. Путин на град Можайск е присъдено почетното звание „Град на военната слава“.

От 1993 година в Можайск се провеждат ежегодни научно-изследователски „Макариевски четения” в памет на Московския и на цяла Русия Митрополит Макарий (1542 – 1563). Привърженик на Йосифлянството, последовател на Йосиф Волоцки, канонизиран от Руската църква. Макариевските четения  са посветени на различни аспекти на руската история, култура и религия.

 Metropolitan Macarius.jpg

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA

https://dzen.ru/a/ZFqRC7cOrmSE4j_7

https://www.tripadvisor.ru/Attraction_Review-g1816344-d7709698-Reviews-Mozhaysk_Luzhetsk_Ferapontov_Monastery-Mozhaysk_Mozhaysky_District_Moscow_Oblast.html#/media/7709698/?albumid=-160&type=ALL_INCLUDING_RESTRICTED&category=-160

 

 

error: Съдържанието ни е авторско!