В навечерието на Деня на славянската писменост и култура в Москва се състоя заседание на президентските съвети по руски език и по междунационалните отношения. То бе посветено на опазването на руския език, на който говорят 96 процента от гражданите на Русия. „Руският език трябва да се уважава, развива и защитава, държавата — постоянно да повишава качеството на обучение на децата, а от възрастните трябва да се изискват отлични знания по родния език”, заяви Владимир Путин.
Участниците в дискусията отбелязаха, че не е необходимо дълго да се обяснява какво е значението на езика за страната. Това не е просто нейният държавен език, а заедно с многовековната култура е изиграл ролята на спойка, която е формирала Русия като единна многонационална цивилизация. Затова защитата и развитието на езика е приоритет за държавата.
Днес в Русия има 193 националности, които разговарят на 300 езика и диалекта. Опазването на това богатство е записано дори в Конституцията, напомни президентът. „Децата и техните родители имат право на свободен избор на езика, на който да се обучават, и то е гарантирано от Конституцията. Властите в регионите и училищните администрации са длъжни да осигурят това право”, заяви Путин. В момента в училищата сe използват 89 езика, от които 30 като език на обучението, а 59 като допълнителен учебен предмет.
Според президента опазването, развитието и интересът към езиците на народите на Русия трябва да се популяризира от електронните и печатни медии. Като особено важни в тази сфера той отбеляза фундаменталните и приложни научни изследвания, които са залог за качественото образование, за уважението на националните езици и за културата на страната.
При това не трябва да се забравя, че основа за единството на народите на Русия е руският език, който трябва да учат и владеят всички.
Навярно Русия е единствената в света страна, в която има такова езиково многообразие. В Башкортостан например названията на улиците, магазините и дори на автобусните маршрути задължително са на два езика — на башкирски и руски. Обучението в училищата — също. „Има много примери за редица страни, където правото на значителни етнически общности на използване на родния език се игнорира или ограничава, където се извършва груба и агресивна политика на езикова и културна асимилация. Виждаме до какви последици води тя — до разделяне на обществото на пълноценни и непълноценни хора, на граждани и неграждани, понякога дори до трагични вътрешни конфликти”, предупреди президентът.
Участниците в срещата предлагаха различни решения за опазване на националните и руския език. Писателят Игор Волгин смята, че изпитът по руски език трябва да е задължителен за всички ВУЗ-ове. Професор Людмила Вербицка — известен руски филолог и президент на Санктпетербургския държавен университет предложи без тест по руски език да не може да се заема държавна длъжност. За тях трябва да се организират специални курсове за правилен разговорен руски език.
С всички езикови проблеми в страната да се занимава едно ведомство, е мнението на президентския съветник и правнук на Лев Толстой — Владимир Толстой. Според него подобна институция трябва да се занимава не само с чисто филологически проблеми, с историята на езика и междунационалните езикови отношения, но и със състоянието на езиците в информационното пространство и с финансовите проблеми на обучението.
Инициативите са много, подходите — също и на дискусията не беше сложена точка. Решено бе тя да продължи в още по-широк мащаб, на форум на народите на Русия през ноември в навечерието на Деня на народното единство.
Остави коментар