На 30 август Българската православна църква чества празника за пренасяне на мощите на св. Александър Невски.
Св. Александър управлявал десет години и се прославил като смел защитник на православната вяра и своя народ . Светият княз действал не с меч, а с мъдрост и търпение. В края на живота си пожелал да приеме монашество.
Иван Греков. Средата на XVIII век. Великият княз Александър Невски и княз Феодор (с изглед към Александро-Невската лавра).
Св. Александър Невски почива на 14 ноември 1263 година на 44-годишна възраст.
На 29 май 1723 г. Петър I посещава новосъздадения манастир „Рождество Христово“ във Владимир и нарежда да бъдат пренесени мощите на княз Александър в новата столица. Процесията е посрещната от самия Петър Велики.
Петър Велики пренася мощите на Александър Невски в Санкт Петербург. Релеф на вратата на Исакиевския Събор
Тленните останки на княза пристигат в Санкт Петербург на 30 август 1724 г., в памет на което в календара на Руската църква е въведен нов празник Пренасяне мощите на блажения княз Александър.
Александро-Невската лавра е създадена като църковна крепост, която защитава и разпространява християнската вяра и култура. Това място е истински оазис на руското духовенство.
Кочетова О. А. „Ковчегът с мощите на свети Александър Невски“. Литография, 1890 г.
При посещение в Москва, църковната делегация, водена от българския патриарх Максим е получила ценен дар – частица от мощите на св. княз Александър Невски.
На 18 октомври 1998 г. след светата литургия, с тържествено литийно шествие от Синодалната палата богато украсената ракла с частицата от мощите на светеца е пренесена и положена за поклонение в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“.
https://www.inyourpocket.com/st-petersburg-ru/aleksandro-nevskaya-lavra_113116v
Остави коментар