Идеята за ледени скулпури на замръзналата повърхност на Байкал не е нова. Но такъв мащабен и концептуален проект в Иркутска област ще се въплъти за първи път. Ледените скулптури ще пристигнат в село Бугулдейка…
На три часа път с кола от Иркутск, на брега на езерото Байкал все още има място, почти недокоснато от съвременната цивилизация. Бугулдейка е разположена в живописно място между високите хълмове на западния бряг на великото езеро. В Бугулдейка няма асфалт и до самото село води дълъг черен път, а за преодоляване на реката, дала името на населеното място, трябва да преминете по моста, построен от най-обикновени дървени дъски.Селото е построено още през 1660 -те години. Природа е останала практически недокосната. Обаче в Бугулдейка има нещо , което те кара да я обичаш…Новодошлият се зарежда с енергия от просторите и музиката на пронизващите ветрове…
„- Ние бяхме поразени от красотата и силата на това място. Покори ни тази клисура, в която се раждат ветровете…“, – казва режисьорът на проекта Пьотър Немой.
Бугулдеите имат свои традиции, обряди и даже костюми. Бугулдей – това е състояние на душата. Фото: АиФ / Роман Сизых
В Бугулдейка пристигат туристи от Иркутск, Москва, Санкт-Петербург и други градове. В прибайкалското село те устройват различни мероприятия, които наричат бугулдействия.
През миналата година с техни сили върху байкалския лед е бил построен леден лабиринт, а през тази година е замислен цял цикъл на ледени скулптури – 384 ледени коня, които по величина и физически параметри ще бъдат като истинските. 384 – това е броят на дните в китайската година на коня. Идеята е на скулптора Сергей Зинер, който е построил и ледения лабиринт. В центъра на съоръжението е бил поставен кон, символизиращ вятъра.
От 1 февруари 50 скулптора от различни части на Русия и Европа са започнали да дълбаят «Табун на ветровете» от най-чистия байкалски лед. Истинският табун от 384 коня ще „галопира“ по коритото на река Бугулдейка. Конете ще излизат директно върху байкалския лед.
Скулпторите ще завършат работата си за деня на пролетното равноденствие – 22 март. Символизмът се заключава в самата вода, която дава живот и от която се състои всичко живо. През март ледените коне ще започнат да се топят, отивайки в своя далечен преход по вечния кръговрат на живота. Конете в табуна също са символични. Равен сред силните, но неповторим.
Пързалка на река Бугулдейка. Фото: АиФ / Роман Сизых
Към залез, на леда започва „Брейгелевското пързаляне“. Пързалката е организирана на фона на потресаващи въображението хълмове, а на всички желаещи се предоставят необикновени дървени кънки, измайсторени от бугулдеите…
Журналистите с удоволствие танцуват ёхор заедно с бугулдеите. Фото: АиФ / Роман Сизых
Оксана Цепилова
Остави коментар