Юло Соостер е един от родоначалниците на „московския концептуализъм“.
Неговото творческо наследие не е голямо. Юло Соостер умира на 45 години. Световно признатият концептуалист Иля Кабаков го нарича учителя. В средата на 80-те години неговата вдовица предава на музеите в Тарту и Талин значителна част от картините му. В Естония Юло Соостер се смята за един от най-знаменитите художници.
Лаконични щрихи, сдържани колоритни решения, ограничен брой любими сюжети – риба (християнски мотив), яйце (препратка към шумерския мит за сътворението на света), хвойна (символ на Родината – остров Хийумаа) са характерни поличби на живописта и графиката на Соостер, повтарящи се в десетки негови композиции.
Виктор Пивоваров, един от най-известните художници – концептуалисти пише за художествения метод на Юло Соостер: «В неговия поглед върху природата няма нито непосредственост, нито удивление, нито любуване. Това е по-скоро поглед на учен, стремящ се да проникне в тайната на нещата. Художникът, като че ли търси идеалната формула на природата, нейната центричност, формула както на завършеност, така и на сложност, като формата на яйцето».
През втората половина на 40-те години, по време на обучението си в художественото училище в Тарту, Юло Соостер се запознава и приема изкуството на експресионистите и сюреалистите, откъдето в творчеството му се срещат мотиви на Макс Ернст, Рене Магрит и, разбира се, директни цитати на Пабло Пикасо.
Изложбата е посветена на 90-годишнината от рождението на този твърде рано напуснал света художник, така много направил за развитието на съвременното руско изкуство.
http://tvkultura.ru/article/show/article_id/112802
Остави коментар