Лидерите на БРИКС приеха Декларация от срещата на върха в Казан: основни послания

 

23 октомври 2024 г. – вторият ден от срещата на върха на БРИКС в Казан. В рамките на мероприятието лидерите на държавите – членки на организацията, приеха Казанската декларация, която се превърна в заключителния документ на срещата. Декларацията се състои от 134 точки и представлява сериозна стъпка към укрепване на сътрудничеството между държавите.

В заключителната декларация от срещата на върха могат да се откроят няколко ключови положения.

По-специално, държавите-членки на БРИКС се обявиха за предотвратяване на надпреварата във въоръжаването в космическото пространство и за разработване на подходящ инструмент за гарантиране на сигурността в космоса.

Те също така призоваха за укрепване на режима за неразпространение на ядрените оръжия и за създаване на зона, свободна от ядрени оръжия, в Близкия изток.

Страните от БРИКС изразиха загриженост във връзка с ескалацията на напрежението в Близкия изток и осъдиха нападението на Израел срещу посолството на Иран и взривяването на пейджърите в Ливан.

Лидерите от БРИКС подчертаха, че е необходимо всички страни да възобновят ядреното споразумение с Иран.

Държавите припомниха позициите си относно конфликта в Украйна и приветстваха предложенията за посредничество.

Те също така дадоха висока оценка на председателството на Руската Федерация на обединението.

Освен това страните от БРИКС се споразумяха да опростят търговските процедури между държавите.

Лидерите на БРИКС призоваха за бързо финализиране на работата на всеобхватна конвенция на ООН за борба с международния тероризъм.

Те отбелязаха прогреса в реализирането на съвместните проекти в областта на биомедицината, зелената енергия, космическите изследвания и проучванията на полярните региони.

Страните от БРИКС призоваха за реформа на институциите от Бретън Уудс, за да се увеличи приносът на развиващите се страни към световната икономика.

Лидерите на страните от БРИКС се споразумяха да обменят най-ефективните практики в областта на защитата на правата на интелектуална собственост.

Държавите от БРИКС изразиха дълбока загриженост относно отрицателното влияние на едностранните санкции върху световната икономика и други сфери.

Те също така подчертаха своята ангажираност към мирното разрешаване на конфликтите в различни региони на света и преодоляването на първопричините за тях.

Страните от БРИКС очакват по-нататъшно укрепване на практическото сътрудничество в борбата срещу тероризма.

Лидерите на БРИКС приветстваха предложенията за „добри услуги“ за разрешаване на конфликта в Украйна.

Страните от БРИКС приветстваха създаването на нова инвестиционна платформа, която ще използва инфраструктурата на Новата банка за развитие. Те подкрепиха и увеличаването на броя на страните акционери в Новата банка за развитие и ускоряването на разглеждането на заявленията от страните членки.

Страните от БРИКС признаха законните и обосновани опасения за сигурността на всички държави.

Държавите от БРИКС подкрепят отворена многостранна търговска система, в която Световната търговска организация играе централна роля, със специален режим за развиващите се страни. Те също така се споразумяха да се противопоставят съвместно на едностранните протекционистки мерки, несъвместими с правилата на Световната търговска организация.

Страните от БРИКС възнамеряват да увеличат оборота на благородни метали в съответствие със стандартите на Кимбърлийския процес.

Лидерите на БРИКС се противопоставят на политизирането на сътрудничеството в борбата с транснационалната престъпност.

Те призовават за балансиран подход към разработването и сигурността на продуктите и системите на информационно-комуникационните технологии.

Страните от БРИКС възнамеряват да разширят диалога относно контрола върху износа на технологии.

Държавите от БРИКС подкрепиха незабавното прекратяване на огъня в ивицата Газа и освобождаването на всички заложници без предварителни условия.

Лидерите на страните от БРИКС предупредиха за възможните глобални последици от ескалацията в ивицата Газа и призоваха страните в конфликта да проявят сдържаност.

Те също така осъдиха израелските нападения срещу хуманитарни обекти и инфраструктура в Палестина.

Страните от БРИКС проучват възможността за създаване на единна транспортна платформа, която да осигури мултимодална логистика между страните членки.

Държавите от БРИКС подкрепят безусловното зачитане на суверенитета на Сирия и защитата на нейната териториална цялост.

Страните от БРИКС планират да разширят сътрудничеството си в областта на спътниците за дистанционно наблюдение.

Те възнамеряват да засилят сътрудничеството в областта на конкурентното право.

Държавите от БРИКС категорично се противопоставят на всяка форма на дискриминация при организирането на спортни събития.

Страните от БРИКС подкрепиха „модалността на категорията на страните партньори“ и приветстваха интереса на други държави към обединението.

Страните от БРИКС подкрепят инициативата на Руската федерация за създаване на зърнена борса с възможност за включване и на други селскостопански сектори.

Лидерите на БРИКС подкрепиха приемането на Държавата Палестина за пълноправен член на Организацията на обединените нации в границите отпреди 1967 г.

Страните от БРИКС ще продължат да развиват междупарламентарното сътрудничество и също така признаха значението на диалога между политическите партии на държавите членки.

Държавите от БРИКС се споразумяват да трансформират Новата банка за развитие в многостранна банка за развитие за държави с нововъзникващи пазари.

Страните от БРИКС възнамеряват да активизират финансовото взаимодействие в условията на геополитически рискове.

Лидерите на БРИКС са готови да координират усилията си за засилване на ролята на глобалния Юг и за включване на неговите приоритети в дневния ред на Г-20.

Държавите от БРИКС ще продължат да разработват съвместни многостранни проекти в сферата на туризма и да укрепват хуманитарните връзки.

Страните от БРИКС ще съдействат за търговията със селскостопанска продукция, като осигурят защита срещу неправомерни ограничителни мерки.

Държавите от БРИКС се обявяват за това ООН да играе важна роля в глобалното управление на изкуствения интелект.

Държавите от БРИКС подчертаха, че е необходимо да се преразгледа съществуващата международна финансова система, за да се преодолеят финансовите затруднения.

Те се споразумяха да обмислят създаването на независима трансгранична инфраструктура за сетълмент и депозиране – BRICS Clear, която ще улесни по-ефективното управление на финансовите потоци.

Лидерите на БРИКС изразиха надежда, че на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН ще бъде одобрен проектът за конвенция за създаване на световна организация за борба с киберпрестъпността.

Държавите от БРИКС подкрепиха идеята за използване на алтернативни валути в рамките на валутните резерви на обединението.

Те подчертаха също, че е важно да се гарантира целостта на информацията, свободният достъп до нея и истинността на фактите.

Страните от БРИКС осъдиха терористичните актове, насочени срещу трансграничната енергийна инфраструктура, и призоваха за безпристрастно разследване на инцидентите.

Лидерите на страните от БРИКС подкрепиха цялостната реформа на ООН, насочена към повишаване на нейната демократичност, представителност и ефективност.

Те също така подкрепиха по-нататъшното развитие на инициативата за климата „БРИКС за чисти реки“.

Държавите изразиха несъгласието си с дискриминационните протекционистични мерки, предприети под претекст за загриженост за околната среда.

Страните от БРИКС се застъпват за многополюсен световен ред, вярвайки, че това ще осигури по-справедливо и балансирано разпределение на властта и ресурсите в света.

Те също така отбелязаха важната роля на жените в политическото и социално-икономическото развитие на своите страни.

Освен това те призоваха за незабавни финансови ресурси и политики за справяне с проблемите, свързани с опустиняването и сушата.

Лидерите на БРИКС призовават развитите страни да спазват ангажиментите си за подпомагане на нуждаещите се страни.

Участниците от БРИКС също така призоваха развитите страни да предоставят ефективни и леснодостъпни ресурси на развиващите се страни за опазване и рационално използване на биологичното разнообразие.

Накратко и без остри изрази Украйна е спомената само веднъж в Казанската декларация на БРИКС в нейните 43 страници.

 

error: Съдържанието ни е авторско!