Министърът на отбраната на Русия генерал Сергей Шойгу навърши 60 години на 21 май. Събитието не бе подминато от руските медии — всяка по свой начин отбеляза юбилея на министъра, който неизменно оглавява рейтингите. По повод юбилея ТАСС събра изказвания на самия Шойгу, а „Российская газета” публикува мнения на ръководители на регионите, които, както пишат колегите, „Шойгу навремето е спасявал, а сега ги пази”.
За себе си
„Все пак не съм стигнал, и слава Богу, до фундаменталното разбиране, че видите ли, аз съм някакъв федерален чиновник, че съм министър и голям началник. Просто работата ми в това министерство (МЧС) не ми позволи да премина в онази част, която се нарича „бюрократ”. В това, разбира се, ми провървя. Традиционно не мога да понасям интриги, задкулисни боричкания. Мога почти напълно да изпея един куплет на Висоцки, който завършва с думите „с желязо по стъклото”. Мисля, че такъв ще си остана”. „Трудно ми е да го обясня, защото никога не съм се занимавам със самовглъбяване, но да живея по друг начин, би ми било скучно! Животът е кратък и глупав. А в моя живот има смисъл!”
За армията и събитията в Украйна
„Суверенитетът на Русия, осигурен от нейните армия и флот, винаги ще е онзи предел, от който в продължение на1152 години от съществуването на страната, не един западен император „се е опарил”.
„Що се отнася до твърденията за използване на руските специални служби в събитията в Украйна, ще кажа само едно: трудно е да търсиш черна котка в тъмна стая, особено ако тя не е там. Още по-глупаво е това, когато котката е умна, смела и вежлива”.
За риска
„Рискът е много силна емоция. На езика ти се появява метален вкус и знаеш, че не бива да ходиш там, съвсем не бива, и това не бива въобще да го правиш. Но въпреки всичко те тегли натам, тегли те да го направиш… В нашата работа това е много опасно, защото човек всъщност превключва към себе си, а не към онези, които трябва да спаси. Но с това можеш да се справиш, важното е да разбереш какво става в момента”.
За лова
„Аз съм професионален ловец. Когато за първи път баща ми ме заведе на лов, бях на 7 години. Практически всеки отпуск прекарвам в Хакасия, в Тува, в тайгата… Ловът за мен е единоборство със звяра, а не убийство. Аз зная кога и в кого мога да стрелям по закон и спазвам неписаните закони на честта на ловеца”.
За колекцията си
„Колекционирам хладно оръжие на различни народности: саби, кинжали, китайски, японски и самурайски мечове, ятагани, ацтекски жертвени ножове — всичко това е оригинално, истинско… Толкова са много, че няма как да ги окача по стените, защото мога да „обкова” с метал цялата къща — от пода до тавана. Аз просто им се любувам — изваждам ги и ги разглеждам”.
За акварелите
„Рисувам само за себе си, показвам картините на близките си… Най-много харесвам акварела, техниката по мокър лист. Акварелът не търпи суета, там всичко се изпипва… Най-интересното в акварела е неговата непредсказуемост — всеки твой удар, всеки твой изстрел е непредсказуем, дори цветово”.
А ето какво мислят за Шойгу някои ръководители на региони на РФ:
ОЛЕГ КОЖЕМЯКО сега е и.д. губернатор на Сахалинска област, а общите му спомени със Сергей Шойгу датират от2005, когато Корякският автономен окръг бил стегнат от лют студ и служителите на МЧС, командвано тогава от Шойгу, спасили хората и върнали топлината в домовете им. Кожемяко (по това време губернатор на Амурска област) припомня и 2013 г., когато невиждано наводнение потопило Приамурието. Тогава Шойгу вече бил министър на отбраната, но откликнал на молбата на Кожемяко за помощ. Изпадналите в беда хора получили полеви кухни, хлебозаводи, специални лодки и вертолети. „Това, че в тази разбушувала се чудовищна стихия не загубихме тогава нито един човешки живот, е заслуга на точните и професионални действия на МЧС и МО”, казва Кожемяко и добавя: „Сергей Кужугетович не е паркетен чиновник, а обикновен човек, общителен и с хубаво чувство за хумор”.
* * *
„В този човек винаги ми е импонирало, че твърдо държи на думата си. Не си спомням случай обещанията на Шойгу да са се разминавали с делата му. Ако е казал, че ще помогне на републиката с техника, непременно го е правел”, казва главата на Република Саха (Якутия) ЕГОР БОРИСОВ, на когото, поради сложността на региона, често му се е налагало да работи със Сергей Шойгу. Припомня например, че до голяма степен благодарение именно на Шойгу е спасен, а след това и възстановен след грандиозното наводнение град Ленск.
* * *
Губернаторът на Томска област СЕРГЕЙ ЖВАЧКИН е благодарен на Сергей Шойгу, че когато се наложило да търсят квартири за хората от пострадал блок от взрив на газ, министърът на отбраната ги настанил в блок за офицери, докато напълно се възстановят жилищата им. А през миналата година Шойгу предал безвъзмездно на Томск две военни градчета, въпреки че се намирали на много апетитни терени в центъра на града. Днес тази база се преоборудва и се създава междувузовски лицей интернат за надарени деца.
* * *
„Решенията си Сергей Кужугетович взема винаги бързо, но много премерено. Шойгу освен това е изключително стегнат — той знае, че паниката, идваща от ръководителя, се предава на подчинените. А спокойствието — обратното, означава, че всичко е под контрол. Шойгу е такъв — винаги спокоен и на него винаги можеш да разчиташ” — това са думи на главата на Република Северна Осетия-Алания ТАЙМУРАЗ МАМСУРОВ, работил заедно с Шойгу още през 90-те години на миналия век, когато от Грузия в Северна Осетия навлиза поток от бежанци. По това време Шойгу е председател на Държавния комитет наРСФСР по извънредните ситуации и за първи път организира в Беслан болница от надувни елементи.
Това е само малка част от добрите дела на добрия министър и надежден сърдечен човек, както го определят всички, които са имали възможност да работят с него и да го познават. Несъмнено на Русия й провървя, че има за министър на отбраната Сергей Шойгу, чиято поредна голяма заслуга е, че успя много бързо да върне самочувствието и мощта на руската армия и е като грижовен баща за военните и техните семейства, а в моменти на извънредни ситуации в страната опитът му е незаменим.
Езточник: http://www.rusiadnes.bg/
Остави коментар