През 1897 Рьорих завършва Петербургската художествена академия. «Гонец» („Вестоносец“) е първата картина от серията «Славяни», създадена по сюжет от древноруската история. Картината «Гонец» е удостоена със златен медал, тя заинтересувала московския колекционер на произведения на изкуството П.М. Третяков и била откупена от него. Известният критик В.В. Стасов също високо оценява картината и препоръчва на младия художник да покаже репродукция от картината на Лев Толстой. «Непременно трябва да посетите Толстой… нека великият писател на руската земя да ви провъзгласи за художник». Срещата се е състояла и Толстой дал на младия Рьорих съвет за цял живот: „Случвало ли ви се е да преминавате с лодка през бурна река? Трябва винаги да се насочвате по-нагоре от мястото, което ви трябва, иначе ще ви отнесе. Така и в областта на нравствените изисквания трябва винаги да се насочваме по-горе – иначе животът ще отнесе всичко. Нека вашият вестоносец да държи кормилото високо – тогава ще доплува!“ Впоследствие подобно на Лев Николаевич, Николай Константинович е отлъчен от църквата за своите религиозни убеждения.
С първите си художествени произведения Рьорих поставя пред себе си една цел – „илюстрация на родната история“. Към 1897 година у него се формира идеята за голяма стройна серия от картини „Началото на Руси. Славяни“, изобразяващи най-характерните моменти от началото на Руската държава. Художникът-учен, на основата на новите научни открития, археологични находки и богата творческа фантазия се заел с решаването на задачите за широко, епохално показване на живота на славяните. Образите, създадени от Рьорих говорят за историческо сплитане на съдбите, за взаимното допълване на на славянската и скандинавската култури, за отсъствието на противоречия при тяхното сливане. Призванието на варягите, по мнението на художника е било не натрупвана от вън експанзия, а рядък акт на взаимопомощ в човешката история, на която той акцентира в противовес на войните и конфликтите.
„Начало Руси, Славяни и варяги“.
„Червените платна „ (Красные паруса). Походът на Владимир по река Корсун. 1900.
„Сутрешен княжески лов“(Утро княжей охоты). 1901г
„Александър Невски поразява Ярл Биргер“. 1904г
„Славяни на Днепър“. 1905г
Показвайки далечните времена, Рьорих като че ли задава въпрос – не загубихме ли ние по изминалите пътища нещо много нужно, не пренебрегнахме ли тази „старина“, която никога не остарява?
http://vtbrussia.ru/culture/rm/nikolay-rerikh-ot-baleta-do-shambaly/?utm_source=lenta.ru&utm_medium=banner_vidjet_culture&utm_campaign=vidjet2014&utm_term=rerix
http://forum.roerich.info/showthread.php?t=13806
http://www.cultandart.ru/art/47679-nachalo_rusi__slavjane_i_varjagi__iz_serii_kartin_nikolaja_reriha
Остави коментар