ВИКТОР БАЖЕНОВ: ПРЕДСТАВИТЕЛЯТ НА "РОССОТРУДНИЧЕСТВО" И ДИРЕКТОР НА РКИЦ

– С вас, Вик­тор Васи­ли­е­вич, разго­ва­ряхме точно преди година. Ще приз­ная, че съм изне­на­дана — при­ятно! — от факта, че през това време РКИЦ успя да се наложи като предпо­чи­тано и любимо място за среща с рус­ката кул­тура, че тук всеки ден кипи живот, че дет­ски смях и песни огла­сят залите, а по сте­ните са ока­чени рисунки на малки талант­ливи худож­ници… При пър­вия ни разго­вор спо­де­лихте амбици­ите си да рабо­тите не на парче, самоцелно, а въз основа на ана­лиз на ситу­аци­ята да изра­бо­тите целева програма. Получи ли се?

– Благо­даря за оцен­ката, винаги е при­ятно и дава сили за още работа. Без­условно имаме целева програма и това се вижда по рабо­тата на центъра — преди всичко сме ори­ен­ти­рани към децата, които вече успяха да разгър­нат твор­че­с­ките си възмож­но­сти, да се про­явят така, че да бъдат забе­ля­зани и да полу­ча­ват покани за изяви извън нашите зали. Участваха и в теле­ви­зи­онно предаване.

Вто­рата целева програма без­условно е свър­зана с мла­дежта — рязко се уве­личи броят на меропри­я­ти­ята, насо­чени към тази група посе­ти­тели. Не става дума само за фести­вали и раз­вле­ка­телни програми, про­веж­даме сери­о­зни дис­ку­сии на раз­лични теми и за нас това е важно, защото в продълже­ние на две десе­ти­ле­тия се получи голям раз­рив — хората от нашите страни про­сто не общу­ваха помежду си. Имахме повод напри­мер да обсъдим с млади българи една остра тема — на 9 сеп­тем­ври чухме по теле­ви­зи­ята, че Бълга­рия е била окупи­рана от съвет­ските войски. Ние, раз­бира се, абсо­лютно не сме съгласни с подобна теза, защото става дума за осво­бож­да­ване не само на Бълга­рия, но и на други страни от фашизма. Разго­во­рите, раз­ка­зите, спо­де­ле­ните гледни точки по тази тема са полезни за нашите българ­ски млади при­я­тели. Имахме и други инте­ресни меропри­я­тия — Вели­котър­нов­ският уни­вер­си­тет орга­ни­зира фут­бо­лен мач с уча­сти­ето на 16 отбора, взели име­ната на руски фут­болни отбори. И бит­ката на терена, и общу­ва­нето бяха много при­ятни и интересни.

Друга задача, която си поста­вихме и изпъл­ня­вахме през мина­лата година, беше заси­л­ване на рабо­тата по стра­ната под раз­лична форма — кинопро­жекции, концерти, фести­вали и резул­татът е налице — вече съз­да­дохме тесни кон­такти в много гра­дове. За нас това е важно и защото в про­винци­ята живеят наши съна­род­ници. Мога да дам при­мер с Велинград, където през мина­лата година орга­ни­зи­рахме кур­сове по руски език за рабо­тещите в хоте­ли­ер­ството и раз­ли­ката в обслуж­ва­нето вече се вижда. Появи се меню на руски език, руска кухня, сервитьо­рите гово­рят руски и всичко това е голям плюс за при­в­ли­чане на повече тури­сти от Русия.

Също през мина­лата година открихме българо-​руски център в Хас­ково, а в нача­лото на тази година открихме такъв и във Велинград. Сми­сълът на цен­тро­вете е в обу­ча­ва­нето на българи на руски език и на рус­наци — на българ­ски, в про­веж­да­нето на съвместни иници­а­тиви с при­в­ли­чане на повече хора. Това е една от формите, които се заро­диха именно в кон­тек­ста на целе­вата програма. Искам да отбе­лежа, че в тази програма няма няка­кви осо­бени цели, про­сто всичко е свър­зано с под­бора на формите на работа, с нашето виждане какво можем да напра­вим на нашето кул­турно поле така, че да пече­лим при­я­тели, да си вза­и­мо­действаме с мест­ното насе­ле­ние и, раз­бира се, радва ни фактът, че се умножиха парт­ньо­рите ни. Отново ще спомена Велинград: там има една българ­ска фон­дация „Старт”, която се занимава с твор­че­ство за деца с огра­ни­чени възмож­но­сти и благо­да­ре­ние на нея за първи път при­стиг­наха руски деца с огра­ни­чени възмож­но­сти. Не мога да опиша — про­сто трябва да се види — как се изявиха тези деца, колко топ­лина и усмивки имаше, колко са талантливи.

– Разши­ря­вайки дей­но­стта на РКИЦ по стра­ната, рабо­тите ли в посока гра­дове побра­тими, за което също стана дума при пър­вия ни разговор?

– Раз­бира се, тук е уместно да упо­требя термина „целево”, защото наи­стина целево нашите основни меропри­я­тия се про­веж­дат в гра­до­вете побра­тими. Ние общу­ваме и с рус­ките гра­дове. Не бих могъл, есте­ствено, да кажа, че има няка­къв про­бив в тази насока, но това е процес, за който трябва време да се раз­вие до едно добро рав­нище. Въпреки това има доста при­мери за акти­ви­зи­ране в тази сфера. В Стара Загора напри­мер госту­ваха около 30 уче­ника от Самара. Има разме­нени визити и в други гра­дове и важ­ното е, че не идват само кме­тове или град­ският елит, а се срещат творци, колек­тиви. Без­условно има прогрес, но не зависи само от нас. Тук искам да отбе­лежа колко добра работа върши Българо-​руската търговско-​промишлена палата, благо­да­ре­ние на която българ­ски биз­не­смени посе­тиха няколко големи руски гра­дове — Воро­неж, Курск и други, и там се заро­диха редица съвместни про­екти. Мисля, че ако потръг­нат ико­номи­че­с­ките отноше­ния, по-​лесно ще се решат и въпро­сите на общу­ва­нето между хората.

– Вие сигурно също доста сте пъту­вали по стра­ната. Проме­ниха ли се вашите пър­во­на­чални пред­стави и впе­чат­ле­ния за бълга­рите, за Бълга­рия, какво ново отбе­ля­захте за себе си?

– Не бих казал, че са се проме­нили. Може би започ­нах по-​добре да раз­би­рам нещата. За 2013 г. съм изми­нал по пътищата на Бълга­рия 40 хил. километра. Новото е, че имам вече лични при­я­тели не само в София и това може би е един от най-​приятните моменти — когато при­стигаш при свои хора, посрещат те в дома си, съпри­ча­стен си с тех­ния живот и това ти помага да опо­знаеш някак по-​издълбоко стра­ната, хората. Лич­ното при­я­тел­ство, когато можеш да спо­де­ляш и обсъж­даш много неща с близки за теб хора, е друго ниво на общуване.

Впе­чатли ме най-​много Бълга­рия през про­летта — април, май — пъту­ваш 200 километра като из цъф­нала гра­дина. Раз­бира се, виждаш и про­блемите — осо­бено за въз­раст­ните хора в селата, в мал­ките гра­дове. Хората гово­рят, волю-​неволю срав­ня­ват с онова, което е било по-​рано в соци­а­лен план и питат защо тол­кова слабо се раз­ви­ват отноше­ни­ята с Русия. Мога да дам десетки такива при­мери — бълга­рите искат по-​активна работа за въз­ста­но­вя­ване на сътруд­ни­че­ството с Русия — и ико­номи­че­ско, и кул­турно и пр. В Габрово напри­мер до мен се при­ближи един човек, стисна ми ръката и каза: „Аз 20 години не съм се здра­ви­свал с руснак”.

Раз­би­ра­емо е, че мла­дежите по-​малко знаят за нашите връзки, по-​малко се инте­ре­су­ват, есте­ствено е те да са откъс­нати от времето, което не позна­ват и те нямат вина за това. Съще­временно мла­деж­ките ни меропри­я­тия показ­ват, че има инте­рес към Русия. Може би ние малко раз­каз­ваме или пре­сата малко раз­казва. Чета напри­мер, че българ­ският отбор е зами­нал за Сочи, но мате­ри­алът започва с това, че там не всичко е довършено, че рус­наците още не са готови за съби­ти­ето. И никой не споме­нава, че про­ектът и не само за Олимпи­а­дата, а за целия южен район на Русия, че това е про­ект за рестав­рация на един от най-​хубавите курорти на Черно море.

– Е, не съв­сем никой, защото именно РКИЦ беше дома­кин на вели­ко­лепно теле­ви­зи­онно пре­да­ване на БНТ за Сочи и Олимпи­а­дата. Иде­ята беше много хубава, как дойде тя?

– Всичко започна от при­я­тел­ско общу­ване, от един разго­вор за спорта. А след това кон­кре­ти­зи­рахме иде­ята, теле­ви­зи­ята офици­ално се обърна към нас, за да поми­слим как бихме могли да сме си полезни един на друг. Всъщ­ност, няма зна­че­ние откъде идва иде­ята, важ­ното е, че центърът показа възмож­но­стите си да работи с теле­ви­зи­ята, а от теле­ви­зи­ята, спо­ред мен, също оста­наха доволни от тази площадка.

– Пла­ни­рате ли други подобни форми на сътрудничество?

– Това зависи не от нас, а от инте­реса на теле­ви­зи­ята. Спо­ред мен, факт е, че инте­ре­сът към рус­ката тема е крайно слаб. Мисля обаче, че темата „спорт” е вели­ко­лепна за сътруд­ни­че­ство. Надя­вам се, че ще имаме поводи за това, защото при нас, във фит­нес центъра, започва да работи клуб по джудо на нашия све­то­вен шампион Сергей Косо­ро­тов. Има вече и сформи­ран отбор с про­фе­си­о­нални тре­ньори, джу­ди­стите участват в състе­за­ния — българ­ски и меж­ду­на­родни. Още сме в нача­лото, но върви и под­бор за дет­ски секции по джудо, карате и бокс, където обу­че­ни­ето е безплатно. Пла­ни­раме около този българ­ски отбор, свър­зан с името на рус­кия шампион, да орга­ни­зи­раме още едно спортно теле­ви­зи­онно пре­да­ване с негово уча­стие — Косо­ро­тов обеща да дойде.

– Каз­вате, че тук идват много мла­дежи и това, раз­бира се, е пре­красно. Но неот­давна, по повод 70-​годишнината от осво­бож­де­ни­ето на Ленинград, по иници­а­тива на РКИЦ бяха напра­вени кинопро­жекции в учи­лища с препо­да­ване на руски език и се оказа, че децата почти нямат пред­става за какво става дума. Мислите ли, че има няка­ква рецепта срещу безпаметство?

– Рецеп­тата е много про­ста — трябва да се срещаме с децата, да не се боим да гово­рим на тези теми, защото траге­ди­ята не засяга само Русия, но и цялото чове­че­ство. Между другото, две съби­тия съвпа­дат на 27 яну­ари — освен осво­бож­де­ни­ето на Ленинград е и ден, в който са осво­бо­дени плен­ниците в лагера Осви­енцим — един от глав­ните сим­воли на Холо­ко­ста. За тези неща трябва да се раз­казва, иначе това може да се повтори.

– Вик­тор Васи­ли­е­вич, когато навремето постро­иха този център той се нари­чаше Дом на съвет­ските наука и кул­тура —ДСНК. Сега нау­ката не фигу­рира в назва­ни­ето. Озна­чава ли това, че тя е някак на втори план в рабо­тата на центъра?

– По принцип в света има три вида руски цен­трове, но неза­ви­симо от наиме­но­ва­ни­ето, не бих казал, че има няка­ква драс­тична раз­лика в дей­но­стта. Навремето Съвет­ският съюз, а сега Русия има вели­ко­лепна база, научни зна­ния, кадри и точно сътруд­ни­че­ството в тази област с Бълга­рия беше, спо­ред мен, на едно от най-​високите рав­нища — напри­мер в кос­ми­че­с­ките апа­рати и програми, а и в други обла­сти на нау­ката. Днес между РАН и БАН има 17 програми за сътруд­ни­че­ство и в рам­ките на тези програми про­веж­даме много меропри­я­тия в нашите зали. Може би те не са тол­кова за широка пуб­лика, защото на тях се канят спе­ци­а­ли­сти по раз­лични теми — да речем — Кос­мос или алте­ра­тивни енергийни източ­ници. При­стигат експерти от Русия и с българ­ските си колеги обсъж­дат обстойно темите.

Освен това про­веж­даме и съвместни конфе­ренции, кръгли маси с участ­ници от двете страни, отбе­ляз­ваме паметни дати, дати, свър­зани със съвмест­ната ни исто­рия, пра­вим пре­зен­тации на книги. През мина­лата година имаме не по-​малко от 50 пред­ста­вя­ния на книги, свър­зани с Русия и Бълга­рия. Има солидни научни изслед­ва­ния, напри­мер неот­давна имаше пре­зен­тация на тру­дове на Марга­рита Кана­зир­ска — про­фе­сор, док­тор на нау­ките от Вели­котър­нов­ския уни­вер­си­тет — вечна й памет! Беше много инте­ресно, защото си мислим, че всичко за бялата емиграция е казано и напи­сано, а се оказа, че не е така. Това също е наука, не става дума само за тех­ни­че­с­ките науки.

– Навремето в СССР учеха много българ­ски сту­денти. Днес са една шепа. Как вър­вят нещата в тази област и каква е ролята на „Россотрудничество”?

– Вър­вят много лошо. Бълга­рия е една от мал­кото страни, където има няка­кви под­за­ко­нови актове, спо­ред които, за да отиде сту­дент да учи в руски уни­вер­си­тет, трябва първо да влезе в българ­ски вуз, да учи една година и след това му се раз­решава да замине. Има и про­блеми, свър­зани с обу­че­ни­ето в самата Русия, с възмож­но­стта сту­дентът да работи, както пра­вехме по мое време. Има про­блем и с правото на избор на спе­ци­ал­ност. Не зная как да комен­ти­рам, но напри­мер българ­ски сту­денти не могат да се обу­ча­ват в руски вузове по спе­ци­ал­но­сти, свър­зани с изку­ство и медицина. Защо?! А има не малко българ­ски режисьори възпи­та­ници именно на ВГИК! И това се прави, при усло­вие, че точно нашите твор­че­ски школи са све­товно при­знати. С медици­ната е същото. Не раз­би­рам това, опит­вам се да си го обясня с факта, че има пара­докси, оста­нали още от 90-​те години на мина­лия век, явно са необми­слени, но като че ли не остава време да се преосмислят.

Ние — „Рос­со­труд­ни­че­ство”, изпращаме около 50 души през 2014 г. на безплатно обу­че­ние за сметка на рус­ката държава. Има и българ­ски сту­денти, които са наме­рили свои пътища да учат в Русия. Най-​много са жела­ещите за инсти­тута по руски език „Пуш­кин”, Мос­ков­ския авиаци­о­нен инсти­тут. Срещ­на­хме се с някои от тях, доволни са. Про­блемът е, че стипен­ди­ите там са малки, но сега се променя системата за наби­ране на сту­денти, раз­вива се напри­мер гран­то­вата система. През мина­лата година за първи път пет руски вуза, вклю­чи­телно и МГУ, пред­ста­виха програмите си в София. Скоро ще пред­ста­вим уни­вер­си­тета „Шоло­хов” — голям и изве­стен вуз. Надя­вам се, че и тази година рус­ките учебни заве­де­ния ще при­стиг­нат на изложе­ни­ето „Обра­зо­ва­ние без гра­ници” през март в София.

Сега уни­вер­си­те­тите имат право сами да наби­рат сту­денти, да им съз­да­ват усло­вия, т.е. пре­скача се бюро­кра­тич­ната система.

Ще добавя, че в Бълга­рия се обу­ча­ват руски сту­денти, които имат пък други про­блеми — напри­мер на срещата с посла­ник Юрий Иса­ков сту­дент попита как да замине на стаж в Русия. Т.е. проце­сът върви, но трябва да се решат въпро­сите за оце­ля­ва­нето на сту­ден­тите, за сво­бод­ния избор на про­фе­сия. Надя­вам се, че във връзка с изграж­да­нето на „Южен поток” българ­ски мла­дежи ще оти­дат да учат в инсти­тута „Губ­кин”. Рус­ките вузове про­явя­ват инте­рес и искат да пред­ложат сво­ите програми за обу­че­ние по хай­тек спе­ци­ал­но­сти, вяр­ваме, че българ­ските мла­дежи ще про­явят интерес.

– На срещата с посла­ник Иса­ков стана дума за програма „Рус­ская школа за рубежом”. Бихте ли обяс­нили по-​подробно какво пред­став­лява тя?

– Много добре позна­вам тази програма. Отна­чало имаше концепция, която, бих казал, премина све­товно обсъж­дане, защото в чуж­бина има най-​различни руски учи­лища. Има Неделно учи­лище, където се изу­ча­ват някои пред­мети, има и сед­мични, които рабо­тят по пълна програма, има руски учи­лища там, където живеят много руски граж­дани — напри­мер в Герма­ния. Те са пове­чето частни, има и държавни учи­лища към посол­ствата. Тези учи­лища са изми­нали дълъг път, сами са си съз­да­вали програмите, сами са нами­рали няка­кви мето­дични мате­ри­али, сами са обу­ча­вали препо­да­ва­те­лите и пр. „Рус­ская школа за рубежом” е програма в под­крепа на раз­но­об­раз­ните видове учи­лища, които вече съще­ству­ват с цел учащите се да полу­чат такива дипломи, които им поз­во­ля­ват да продължат обра­зо­ва­ни­ето си в Русия или в стра­ната, в която живеят. Т.е. не озна­чава, че ще се съз­дава всичко наново, защото вече има мрежа. В Бълга­рия обаче още няма такова учи­лище, като изклю­чим това към посол­ството. А потреб­ност има — в Бургас напри­мер, по думите на кмета на града, около 400 руски деца вече учат в българ­ски училища.

Надя­ваме се, че руско учи­лище ще бъде отво­рено именно в Бургас. „Рус­ская школа за рубежом” всъщ­ност са най-​различни форми на обу­че­ние. Преди всичко става дума за стра­ните от ОНД, където рус­кият език е силен и мето­ди­че­с­ките възмож­но­сти са добри. Що се отнася до европе­йс­ките държави — учи­лища въз­ни­кват спо­ред потреб­но­стите. Ето, в Бургас се появява такава потребност.

У нас, в центъра, работи и дет­ска гра­дина, роди­те­лите са доволни.

– За първи път в рус­кия център се обръща много голямо внима­ние на децата. Шко­лата за есте­ти­че­ско раз­ви­тие (ШЕР) някак извед­нъж стана попу­лярна и със сигур­ност не заради това, че обу­че­ни­ето е безплатно. Как се раз­вива това начинание?

– Целта на шко­лата е да намира и раз­вива таланта на децата, а резул­та­тите са крас­но­ре­чиви — за една година вече се появиха местни „народни арти­сти” — певци, танцьори, худож­ници. Мисля, че шко­лата изпъл­нява много добре функци­ите си и има възмож­ност за по-​нататъшното й раз­ви­тие. Трябва да отбе­лежа, че най-​много са жела­ещите да изу­ча­ват руски език.

– Става дума за уча­стие на деца на съна­род­ници или шко­лата е отво­рена за всеки желаещ?

– Децата на съна­род­ниците там са спо­ред мен не повече от 1%. Освен това имаме и Неделно учи­лище към Рус­ката черква и то също се посещава от българ­ски деца. Ако еди­ният от роди­те­лите е бълга­рин, а другият — рус­нак, детето какво е — съна­род­ник или не? На 13 фев­ру­ари в Голямата зала ще има голям концерт на възпи­та­ници на школата.

– 2014 г. е обявена за Година на кул­ту­рата на Русия. Какви са акцен­тите във вашата работа в тази спе­ци­ална година?

– За нас всяка година е на кул­ту­рата. Годи­ната на кул­ту­рата в Русия е обявена, за да се подпомогне раз­ви­ти­ето на кул­ту­рата в мал­ките гра­дове, мест­ните музеи, клу­бове, домове на кул­ту­рата, биб­лио­теки. Въпро­сите със запла­тите на служи­те­лите вече са решени — те са уве­ли­чени в пъти, но в по-​малките насе­лени места сгра­дите, обо­рудва­нето, базата са в лошо състо­я­ние. В този сми­съл глав­ната задача на Годи­ната на кул­ту­рата не засяга пряко нашата дей­ност. Но през2014-​а кален­дарът на съби­ти­ята е мак­симално наси­тен — ще честваме юби­лея от рож­де­ни­ето на Лер­мон­тов, сто­ле­ти­ето на Рус­кото под­во­рие, където всъщ­ност ние помагаме с как­вото можем, защото отбе­лязва­нето на датата се орга­ни­зира от църк­вата, има и други паметни дати. Нямам пред­става какви точно лич­но­сти ще ни посе­тят, но със сигур­ност за праз­ници като 3 март или 24 май ще при­стиг­нат солидни и авто­ри­тетни делегации.

– Какво ново ще се появи през тази година в рабо­тата на центъра?

– Новото е свър­зано с мла­дите хора — вече казах за спорт­ната школа, а освен това отва­ряме инте­лек­ту­ално кафене. То ще бъде там, където беше ресто­рантът. Иде­ята е това кафене да е преди всичко за мла­дежите. Ще стане много кра­сив руски ресто­рант с програми. В него ще има биб­лио­тека, човек може да седне да пие кафе и да почете книга, ще има и дет­ска стая, ще се про­веж­дат раз­лични вечери — музи­кални, лите­ра­турни, насо­чени преди всичко към мла­дежите. Т.е. ста­рата част на зда­ни­ето ще е за по-​възрастните и децата, а новата — за мла­дежите. Освен това искаме тази година да завършим модер­ни­за­ци­ята на центъра. В Голямата зала пра­вим съвреме­нен кино­те­атър, в залата ще има хубав звук, тех­ни­че­ско обо­рудване, освет­ле­ние, същото се отнася и за Мал­ката зала и за Мрамор­ната. Пра­вим и нещо елемен­тарно — гар­де­роб, по-​рано е имало, имало е и бюфет и сега ги въз­ста­но­вя­ваме, защото искаме рус­кият център да стане съвреме­нен и удо­бен за нашите посетители.

error: Съдържанието ни е авторско!