Дантели и резбовани палисади в града на шпиони и дипломати
Тук по различно време са били Петър I, Сталин и прототипът на английския шпионин Джеймс Бонд. Днес тези исторически личности са такава част града, каквато е дърворезбата и известните дантели.
Музей под открито небе
Дом на Караулов (края на XIX век)
Къщата на Якубова (1852 год) е пример за вологодски къщи с резбовани палисади.
Общо във Вологда има над сто паметника на дървената архитектура. Най-старата къща е на 230 години. Последният собственик е бил чиновникът Засецки.
Къщата на Ситникови (1868 год)
Къщата на Лобачов (XIX век)
На пресечката с улица«Малцев» се намира къщата на Дружинин, построена през 1918 г., в която се намирало британското посолство. Смята се, че известният шпионин Сидни Рейли, един от прототипите на Джеймс Бонд, е работил там известно време.
«Улица Малцев»
От февруари до юли 1918 г. Вологда всъщност е била дипломатическа столица на Русия. Поради революцията и възможността за германска интервенция тук се преместили десет посолства.
«Къщата на плетачките на дантели»
На улица «Благовещенская» се намира светло-зелена дървена сграда, известна като «Дом кружевниц»: нейните стаи са давали под наем на пристигащите в града плетачки. Плетенето на дантела се превърнало в народен занаят във Вологда през XIX век.
«Дом на плетачките на дантела» на Наумов (до 1912 г.)
Къщите на Наумов и Красилников
Фабрики за дантела са съществували още преди премахването на крепостничеството в именията на много местни помешчици. Тогава произведенията на майсторките били доставяни в Москва и Санкт Петербург, а през съветските години те получавали най-високите награди на международни изложения. Вологодската дантела и до днес се смята за най-добрия сувенир.
Във Вологда има и мистично място – имението на председателя на градския съд Пузан-Пузиревски на улица „Херцен“. Казват, че се е самоубил поради дългове и оттогава духът му не дава покой на жителите на къщата. Малцина са живели тук „без инциденти“ повече от няколко години, а сега сградата пустее. През 1918 г. тук се е намирало посолството на САЩ.
Къща на Пузан-Пузиревски (1838 год)
Наблизо се намира едно от най-забележителните дворянски имения в града, построено през 1829 г., къщата на Александър Левашов. Отсреща има къщи на търговци с резбовани рамки. В една от тях се помещава музей, посветен на местния поет Николай Рубцов.
Град на владетели и заточеници
На малко хора е известно, че Вологда е свързана с Петър I. Императорът е отсядал тук поне пет пъти, в каменна къща, принадлежала на потомците на холандските търговци Гутмани. Тази сграда, за разлика от руските къщи, имала високи тавани, така че високият цар се чувствал комфортно тук.
Домът на Петър I е първият музей във Вологодска губерния. Печките в него са украсени с холандски плочки от XVII век – това е голяма рядкост за Русия. Музеят е малък, но с уникални експонати: дрехите на царя, вещи и документи от епохата на Петър. Трудно е да не се забележи огромен железен медал с тегло седем килограма с надпис „За пиянство“.
Това е един от най-големите медали в света. С него се „награждавали“ особено отличили се пияници, които трябвало да носят този знак в продължение на една седмица.
Друга сграда, свързана с първите лица на Русия, е музеят на Вологодското заточение «Вологодская ссылка». Изгнаникът Йосиф Джугашвили е прекарал три месеца в една от стаите през 1911-1912 г., след което успешно избягал.
На границата на XIX-XX век общо около десет хиляди заточени са преминали през Вологда, която се е считала за столица на Сибир.
«Къщата с лилии»
Дървената «Къща с лилии» от края на XIX-ти век на улица „Чернишевски“, е наречена така заради украшението на вратите, под формата на тези цветя. Тук се намира частен музей.
Съборът с необичаен олтар
Във Вологдския кремъл се извисява най-известната църква в града – Съборът „Света София“, построен по заповед на Иван Грозни през 1570 година. Олтарът му не е обърнат на изток, както би трябвало, а на североизток. Според една от версиите това е направено по заповед на Царя, който желаел да «обърне» Съборът към река Вологда.
Църквата Димитрий Прилуцкий (1711 г.)
Вологодският Кремъл
Изграждането на Вологодския Кремъл е започнало от Иван IV Грозни. През 1565 – 1571 г. Иван Грозни често е посещавал Вологда, ръководейки строежа на крепостта и каменния Събор „Успение Богородично“. Очевидно царят е възнамерявал да създаде добре укрепена лична резиденция във Вологда, но ликвидацията на опричнината, вероятно е променила плановете му и Кремъл не е бил построен. Комплексът от сгради, който се нарича Вологодски Кремъл, е създаван в продължение на няколко века.
Източник:
https://ria.ru/20210324/vologda-1601752043.html
http://cultinfo.ru/historical-cultural-heritage/vologda-kremlin/
Остави коментар