WSJ: Путин открито каза за Турция това, което Западът премълчава

Турция води в Сирия изключително опасна игра, губейки статуса си на надежден партньор сред западните си съюзници, пише журналистът от американския в. „Уолстрийт джърнъл“, научен сътрудник в Университет „Стюарт Роло“ в Сидни, цитиран от РИА Новости.

“Реагирайки на инцидента със сваления бомбардировач Су-24, руският президент Владимир Путин нарече правителството на Ердоган “помощници на терористите”. С това той открито формулира обвинение, често изказвано на Запада по по-демократични начини. Турция пуска през границата си потоци от петрол и плячкосани от бойците на “Ислямска държава” (ИД) артефакти, а в обратна посока се движат чуждестранни джихадисти, пари в брой и оръжие”, пише журналистът.

Експертът отбелязва, че Турция е една от първите страни, които са се включили в сирийския конфликт. От самото начало на гражданската война Анкара се надявала сирийският президент Башар Асад да бъде свален, опитвайки се да достигне статут на доминираща сила в региона.

Ситуацията в Сирия се променила, но стратегията на Ердоган останала същата. В резултат на това Турция се превърнала в препятствие на пътя към деескалирането на конфликта, добавя журналистът. От една страна Анкара води война срещу сирийските кюрди, които ефективно се борят срещу бойците на ИД, от друга страна Турция е част от организирана терористична мрежа, в която влиза и “Ислямска държава”. Освен това Турция подкрепяла идването на власт в Сирия на сунитско правителство под контрола на местното подразделение на “Мюсюлманските братя”, което би навредило на интересите на Русия и Иран.

Стюарт Роло отбелязва, че през лятото тази година правителството на Ердоган се договорило със САЩ американци да използват две бази на турските Военновъздушни сили за авиоудари по позициите на ИД. Междувременно тези бази продължавали да се използват от Анкара за атакуване на кюрдски бойни съединения в Ирак и Сирия.

“Правителството на Ердоган продължава да се притеснява повече от потискането на кюрдите в Сирия, вместо борбата с ИД”, смята журналистът.

Първоначално западните длъжностни лица, медиите и академичното общество считали Турция за влиятелен посредник на регионална стабилност и икономически растеж, но с времето Анкара започнала да се възприема като спонсор на международния тероризъм. Вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън в едно от публичните си изказвания засегнал темата за проблемната сирийско-турска граница, заявявайки, че основен проблем в борбата срещу ИД за САЩ е дейността на съюзниците им. В интервю за „Уолстрийт джърнъл“ един от служителите в Белия дом разказва за “международна заплаха, излизаща от Сирия и преминаваща в територията на Турция”. Турция се превърна в “опасен съюзник” за НАТО, намесваща алианса в нежелан конфликт с Русия, пише Стюарт Роло.

Източник: fbr.bg