Военните успехи на Русия в Сирия съществено ограничиха позицията на САЩ в мирния процес, който стартира на 29 януари в Женева. Лидерите на сирийската опозиция в тези условия губят доверие в администрацията на американския президент, което поставя под съмнение успеха на преговорите, пише американското издание Politico.
„Русия и Иран имат значително военно присъствие в Сирия, те помогнаха на Асад да постигне успехи през последните седмици. Ролята на САЩ е по-ограничена” – пише изданието.
Това положение не устройва лидерите на сирийската опозиция, тъй като на Вашингтон ще се налага да се съгласява с предложенията на Москва по мирния процес.
„Кери не даде никакви обещания, а също така не е издигал никакви инициативи. Той отдавна изпраща същите сигнали, като Русия, която призовава да се създаде „национално правителство” и ще позволи на Башар Асад да остане на власт и да се кандидатира на следващите избори” – цитира Politico думите на президента на Сирийската национална коалиция Халед Ходжа.
Изданието отбелязва, че позицията на САЩ по мирното уреждане на конфликта в Сирия снижава авторитета на Обама в очите на сирийската опозиция.
„Дълго натрупваното напрежение в навечерието на предстоящите мирни преговори в Женева в петък, вече предричат слаба вероятност за успех, казват бивши американски чиновници и анализатори, свързани със сирийската опозиция. Ако преговорите прекъснат или се провалят, това ще доведе към понататъшно подкопаване на външнополитическото наследство на президента Барак Обама, което и без това е опетнено с безкрайното кръвополитие в Сирия” – пише изданието.
Мнозина представители на опозицията се изказали, че не чувстват САЩ да се изявяват като честен посредник. Според мнението на старшия научен сътрудник на американския Център за национални интереси Ендрю Боуен, опозицията е загубила доверие и вяра в способностите на САЩ да доведат докрай политическото уреждане в Сирия.
Остави коментар