National Interest: Москва е най-защитеният град в света

„Най-защитеният град в света“ не е Вашингтон, а Москва, пише изданието „Нешънъл Интерест“ (The National Interest) в статия, цитирана от RT.

Според изданието причината се крие във факта, че на стража в руската столица стоят ракети с ядрени бойни глави. Именно с тях СССР е бранил Москва от ядрен удар благодарение на положение, разписано в Договора за ограничаване на системите за противоракетна отбрана от 1972 година. За разлика от други договори, сключени между СССР и САЩ, които по правило регулират съкращаването на настъпателното ядрено въоръжение, този документ фиксира ангажимент за ограничаване на броя на отбранителните системи. Така страните се стремят да избегнат гонката в настъпателния ядрен арсенал заради желанието и на двете свръхдържави да надминат мощните ПРО на противника, припомня списанието.

Според положението страните имат право на една система за ПРО с до 100 ракети, като тя може да бъде разгърната на място по техен избор. В крайна сметка САЩ решават да прикрият своя противоракетен щит в база на ВВС в Гранд Форкс, Северна Дакота с надеждата да защитят от внезапен удар най-разрушителното си и най-точно оръжие. Въпреки това скоро става ясно, че да се пази само едно място с толкова скъпа система няма смисъл, отбелязва изданието.

СССР обаче избират друг път. Вземайки предвид факта, че центърът на управление на страната е в Москва, нейното унищожение би лишило СССР от възможността да отвърне на противника, пише изданието. Така е създадена системата А-35, която да гарантира оцеляването на столицата в случай на ядрена война.

В началото плановете са да се построят 32 ракетни площадки около Москва, но после броят им е намален до четири. Самите ракети са с ядрени бойни глави, което сериозно повишава ефективността им.

В средата на 1970-те системата е модернизирана. Новата А-135 е конструирана за защита на Москва не само от пълномащабен ядрен удар, но и от „случайна“ ограничена атака, пише списанието.

error: Съдържанието ни е авторско!