Западът обвинява Русия в нанасяне на въздушни удари по „умерената опозиция“ в Сирия, липсата на която беше призната още преди няколко седмици. „ВВС на Русия влетяха във въздушното пространство на западните фантазии“, пише британският Independent, предаде „Руски дневник“.
Съвсем наскоро Западът призна провала на проекта „умерена сирийска опозиция“, но сега заявява, че руската авиация нанася удари точно по нея, пише кореспондентът на Independent Робърт Фиск.
„ВВС на Русия влетяха направо във въздушното пространство на западните фантазии. Съобщават ни, че Русия бомбардира в Сирия „умерените бунтовници“, които, както признаха дори американците, вече не съществуват“, иронизира журналистът.
„Умерените“ опозиционери, пояснява авторът на статията, първоначално бяха военни дезертьори в т.нар. Свободна сирийската армия (ССА), която САЩ и Европа считаха за възможна прозападна сила за борба срещу сирийските власти. Но ССА по същество се разпадна, а „умерените бунтовници“ дезертираха в терористичните групировки „Фронт на Ал Нуср“ или „Ислямска държава“, продавайки им американско оръжие. Опитите на Вашингтон да подготвят нови „умерени“ не успяха: група от 70 обучени бойци разбиха бунтовниците на „Ал Нуср“. Бившият шеф на ЦРУ генерал Дейвид Петреъс, значителна фигура в периода на войната в Ирак, заяви за провала на „умерената опозиция“.
Часове след като Русия започна да нанася въздушни удари в Сирия, западните медии „възкресиха призраците“ и заявиха, че Русия бомбардира „смелите умерени бунтовници“, сражаващи се с армията на Башар Асад. „И това са същите „умерени“, които съгласно същите източници от няколко седмици вече не съществуваха“, отбелязва кореспондентът на Independent.
Както пише The Wall Street Journal опитите на САЩ да формират „умерена въстаническа армия“ в Сирия от самото началото са неуспешни. Пентагонът призна, че разбира сложността на тази задача заради пъстротата на сирийските групировки и трудностите с разузнаването. По думите на военните практически е невъзможно да се разбере кой от бунтовниците наистина е верен на борбата с „Ислямска държава“.
САЩ започнаха да обучават малки групи от 50-70 внимателно проверени и подбрани бойци (първоначално се планираше да се създават групи от 300 души). Първата такава група обаче се разпадна след сблъсъка с „Ал Нуср“, а втората предаде на групировката американско оръжие. След поредица от неуспехи, отбелязва WSJ, потокът от доброволци практически спря, и за бъдещи програми на Пентагона за подготовка на умерена сирийска опозиция няма информация.
Остави коментар