На САЩ отдавна им е време да се разделят с идеята, че постоянният негатив в отношенията с Русия може да доведе до положителни резултати, пише коментаторът на Forbes Тим Рейтър.
Идеята за възможното решаване на международните проблеми по пътя на преговорите, а не с твърди методи, изглежда е недостъпна за някои „ястреби” във Вашингтон, се казва в публикацията.
Студената война завърши преди 25 години, но оттогава отношенията с Русия не станаха истински добри – не на последно място поради това, че много политици призовават към „твърдост” веднага щом между САЩ и Русия се появи някакво противоречие, било то украинската криза или конфликтът в Сирия.
Същите „ястреби” сега се опълчиха против издигнатия на поста държавен секретар Рекс Тилерсон, считайки го за „проруски” заради отдавнашното познанство с Владимир Путин. Тилерсон обаче е най-подходящия кандидат, ако става дума за точното разбиране на националните интереси, оценка на възможните рискове и изгоди от външнополитическите действия, пише авторът.
Външната политика на администрацията на Тръмп, ако тя е основана на рационален подход и признаване на чуждите интереси, е способна да донесе на САЩ важни външнополитически изгоди: първо, тя ще намали враждебността на другите страни по отношение на Щатите, второ, ще позволи съвместното решаване на въпроси с онези страни, с които Вашингтон има разногласия.
Успешната дипломация винаги се основава на разбирането и признаването на интересите на другите страни, а също на способността за сътрудничество, дори ако в тези отношения съществуват разногласия, припомня Forbes.
Известната максима, че в политиката няма постоянни приятели и врагове, а има само постоянни интереси, трябва най-сетне да възтържествува в умовете на американските политици, се казва в публикацията. За 25 г. след разпадането на Съветския съюз напълно може да се разбере, че лошите отношения с Русия са абсолютно непродуктивни и Студената война трябва да бъде оставена в миналото, обобщава Тим Рейтър.
Превод и редакция: БЛИЦ
Остави коментар