Отношенията между САЩ и Русия се затоплят и това показва както сделката за ядрената програма на Иран, така и изтеглянето на тежкото въоръжение на войските в Източна Украйна.
Това пише германското икономическо издание DWN, цитирано от руския сайт „Спутник“.
Вследствие на това Европейският съюз ще трябва да развие своя собствена стратегия колкото се може по-бързо, в противен случай европейците ще трябва да платят висока цена за хаоса в Украйна, се казва още в текста.
Бунтовниците от Донбас започнаха изтеглянето на тежкото въоръжение от фронтовата линия в събота, което също даде повод да се смята, че ситуацията в Украйна може да се успокои.
Друг повод за подобни мисли дава и последното интервю на американския президент Барак Обама пред в. „Ню Йорк таймс“. В него държавният глава заяви, че сделката за Иран не би била възможна без съдействието на Москва. Той също така похвали и руският си колега Владимир Путин и целият екип, участвал в преговорите. За разлика от предишните си изказвания, в които критикуваше „агресията“ на Русия в Украйна, сега Обама говори за „различия“ по отношение на украинската ситуация.
Според DWN руският външен министър Сергей Лавров и американският държавен секретар Джон Кери се опитват да стабилизират положението в Украйна. Посещението на американския дипломат номер едно в Москва реди няколко месеца също е дало знак за началото на съвместна дейност в тази насока.
Въпреки това обаче подобряването на връзките между Москва и Вашингтон са притеснителни за страните от ЕС.
За европейските държави значителен проблем е кризата в Украйна. Според германското издание договорът за асоцииране между Брюксел и Киев ще се превърне в товар за европейските данъкоплатци, а цената за спасяването на Украйна ще надвиши многократно тази за Гърция.
За да може поне отчасти да се избегне финансовите щети, ЕС трябва да вдигне санкциите срещу Русия възможно най-скоро и да заеме своя независима позиция по отношение на международната политика, пише още DWN.
Източник: БГНЕС
Остави коментар