Bloomberg View: Берлин спазва санкциите срещу Русия само на думи

Германия сплоти Европа за подкрепа на санкциите срещу Русия, но самата тя не ги спазва усърдно, пише анализаторът на Bloomberg Леонид Бершидски, цитиран от РИА Новости.

САЩ заподозряха Deutsche Bank в нарушаване на режима на санкциите против Русия, но немските власти не бързат да разследват обвиненията. Правителството на ФРГ не реагира и на информацията, че руска компания с 65% акции на Siemens е сключила договор за производство на газови турбини за кримски електростанции – договорът формално не нарушава санкциите, но противоречи на техния дух.

Авторът на публикацията припомня проекта „Северен поток-2”, който „противоречи на духа на енергийните правила на ЕС, насочени към диверсификация на доставките на енергийни ресурси. Ангела Меркел настоява, че проектът за газопровода е частна комерческа инициатива, а Германия се нуждае от повече природен газ, за да се откаже от въглищата и да изпълни плана към преминаване на екологични чисти източници на енергия.

Някои европейски политици като италианския премиер Матео Ренци обвиняват Германия в лицемерие. Санкциите обаче са изключително политическо изявление, твърди Бершидски.

„Чисто икономическите санкции тази година са допринесли не повече от 10% в спада на руската икономика, което съставлява около 0,3% от БВП. Те ограничиха възможността на руските банки и компании по участие на външни пазари. В резултат обаче те изплатиха своите дългове в долари и евро, което само подобри тяхното финансово здраве. Нямаше никакъв друг забележим ефект”, пише журналистът.

Санкциите бяха идея на САЩ и Белият дом хареса подкрепата на Меркел”, отбелязва авторът. Санкциите срещу Русия позволиха на съюзниците на САЩ да застанат в единен фронт. Изгодите от тази стъпка вече са извлечени и „да се принуждават немските компании да плащат за тях е непрактично”.