От самото начало на Олимпийските игри в Сочи чуждите средства за масова информация с радост се захванаха да критикуват всичко – от картините в хотелските номера до качеството на водата и удобството на възглавниците. „Какво показва подобна реакция за предубежденията на Запада към Русия?” – с този въпрос се обръща журналистката от портала Atlantico.fr към доцент Жулиен Веркьой от Националния институт за източни езици и цивилизации и Лоран Винатие, научен сътрудник в Института „Томас Мор”, пише inopressa.ru.
„Никой не вярваше, че Олимпийските игри в Сочи изобщо ще се състоят и че руснаците ще успеят да подготвят всичко навреме, – отговаря Винатие. – Защо? Заради недобросъвестността на руснаците. На Запад съществува представа за руския блъф. В Европа руснаците се възприемат като хора, които си мислят, че са нещо повече, отколкото са. Това дразни: Западът сякаш ги упреква, че те не са достатъчно прозорливи, за да видят собствените си недостатъци. Това не е изблик, а рутина. Повечето западни журналисти с удоволствие критикуват Русия при всеки удобен повод”.
„За щастие, лошата журналистика само от време на време отразява истинските отношения между държавите, – подчертава от своя страна Веркьой. – Връзките между вузовете и в областта на културата, обменът на студенти, миграцията на професионалисти, деловите отношения с Русия набират скорост, което способства за популяризирането на съвсем друг имидж на страната в чужбина. Така че от няколко статии човек не може да си прави твърди изводи за отношенията между Русия и Запада”.
www.inopressa.ru
Остави коментар