МДР планира да проведе III Конгрес в рамките на Ливадийския форум

Изказване на Николай Малинов на кръгла маса организирана от Комитета на Съвета на Федерацията по международните въпроси на тема „Обединена Европа против Русия през 1941 и 2025 година. 80-годишнината от Великата Победа в актуалния външнополитически контекст“ (22.04.2025)

Христос Воскресе, братя и сестри!

Бих искал да се спра накратко както върху теоретичния, така и върху практическия аспект на зададената тема за дискусия. Тази тема повдига много исторически въпроси. Тя обаче повдига и въпроси, свързани с географията, защото в крайна сметка геополитиката е и история, и география.

Ще започна с няколко думи, посветени на практиката. Българското Движение Русофили е вече на 22 години. Международното е на 2 години и половина и вече имаме своите 77 национални и три регионални структури. През изминалите почивни дни в Нигер беше открито регионално отделение на Конфедерацията на държавите от Сахел. Тоест нашата чаша, която е, така да се каже, контрапункт на русофобията, лека-полека се напълва.

В тази връзка наистина ми се струва, че имаме какво да кажем. Нашите врагове, нашите цивилизационни противници, се опитват да говорят за това как ще победят Русия, без обаче да са способни да формулират какво точно значи „победа“ над ядрена държава. Русия може да бъде победена само от самата себе си, ако начело на федерацията застане някой слаб или луд човек. Само тогава Русия може да загуби геополитически позиции.

Бих искал да благодаря за поканата да участвам в дискусията на този висок форум. Бих искал и да напомня какво е правила Европа с Русия през всичките тези хилядолетия! Можем да си спомним и шведите, и татаро-монголите, и османците, с които сте водили 349 години 13 войни. Можем да си спомним и немците и французите. Русия винаги е идвала в Европа, освобождавала е поробените страни и народи и е създавала държавност, след което спокойно се е връщала при себе си и е изграждала много ползотворни отношения с Европа, както културни и духовни, така к икономически. Тези факти според мен могат да бъдат припомнени на нашите врагове и от военно-техническа гледна точка, и от гледна точка на икономиката и културата.

Дискусионният въпрос за това, че Русия е алтернатива на либералния свят, беше поставен много уместно. Русия вече не една година формира и показва на света своята алтернатива. Тя включва идеите за силна държава, за традиционни ценности и за многополярност. Русия – това е нашият катехон. Там, където има силна държава, говорим за цезаропапизъм, защото папоцезаризмът роди 8 кръстоносни похода. Когато говорим за многополярност, говорим за съборност, тъй като в крайна сметка съборността не е нито автокрация, нито тоталитаризъм, нито е демокрация. Това е принципът, който ни е завещан от нашия Бог, нашата Църква и Светите Апостоли.

С тези въпроси аз съм се занимавал – завършил съм история в Киевския университет и имам кандидатска дисертация в Института по международни отношения, отново в Киев. Подчертавам, че ние трябва да се обърнем и към класиците на марксизма-ленинизма, но и към нашите духовни учители, с които хилядолетия сме вървели, общо взето, като алтернативна цивилизация.

Убеден съм, че много от вас, които често участват в преговори с нашите врагове и опоненти, на мен също ми се налага да правя това, ще се съгласят, че тази война, нашият сблъсък, продължава от векове и ще продължи с векове. Колкото и да се договаряме с нашите опоненти, като цяло тази конфронтация ще продължи, защото наистина имаме съвсем различно разбиране за съвременния свят.

Като български политик, ще кажа, че рано или късно казусът Украйна ще приключи. Идва ред обаче на плана на Пилсудски, плана за Триморието от Балтийско през Адриатическо и до Черно море. И тук ще вметна – много ми хареса казаното от заместник-министър Грушко за балтийско-полското крило на Европа – най-войнственото. Отдавна се подготвя един много силен следващ корпус, около който фашистите ще се опитат да създадат нов фронт срещу Русия. И тук ми се струва, че освен чисто исторически, трябва да погледнем и географски.

Източна Европа все още се опитва да се държи малко по-различно, по- нормално бих казал. Имам предвид, разбира се, и Словакия, и Унгария, и Сърбия. В този проект – „Три морета“ Русия трябва да вбие клин. Това може да стане със страна, с която Русия граничи по море – Румъния или България, за да може този остров на нормалността да оцелее. Струва ми се, че има опасност през следващите десетилетия този клин да бъде изгубен.

И в края на своето изказване искам да кажа, че можем поне да обсъдим всички тези въпроси, да говорим за тях, защото когато разкрием плановете на нашите врагове, всичко става по-сложно за тях.

Като ви благодаря още веднъж за възможността да взема участие в тази кръгла маса, посветена на 80-годишнината от Победата във Втората световна война, бих искал да напомня, че идеята за създаването на Международното движение на русофилите се зароди по време на Ливадийските форуми през 2018 и 2019 година, организирани от Съвета на федерацията на Руската федерация. Напомням и идеята, която имаме с Комисията по международни отношения на Съвета на федерацията и Министерство на външните работи да продължим да развиваме всички тези интересни теми за дискусия на площадката на Ливадийския форум.

Във връзка с това и по случай 80-годишнината от Победата, Ялтенската и Потсдамската конференция, се роди идеята тази година съвместно със Съвета на федерацията, Външно министерство и Международното движение на русофилите да организираме Ливадийския форум и да проведем III Конгрес на МДР.

Успех на всички! Беше ми много приятно да общувам с вас и да ви слушам. И жалко, че не успях да присъствам лично.

Благодаря ви за вниманието!

error: Съдържанието ни е авторско!